Żywopłot to forma, która powstaje wiele lat. Żeby doczekać się gęstego i równego żywopłotu, należy odpowiednio go przycinać od samego początku. Od pewnego czasu na polskim rynku można kupić gotowe moduły w pojemnikach, które zapewniają natychmiastowy efekt!
Żywopłot to forma stosowana w ogrodach, parkach i rezydencjach od wieków. Najbardziej widowiskowe są przypałacowe, zielone labirynty. W ogrodach przydomowych stosuje się żywopłoty równe wysokości ogrodzenia. Najniższe formy to tzw. obwódki, wykorzystywane do otaczania rabat i tworzenia parterów.
Zalety żywopłotów
Tego typu ogrodzenie ma nie tylko znaczenie dekoracyjne, ale również praktyczne i ekologiczne. Żywopłot jest w 100% naturalny, produkuje tlen, jest schronieniem (a nieraz także stołówką) dla ptaków i innych drobnych zwierząt. Izoluje od hałasu, zatrzymuje kurz i poprawia mikroklimat. Żywopłot to doskonałe tło dla kompozycji z krzewów i rabat bylinowych.
Gdzie powinno się stosować żywopłoty?
- ogrody prywatne
- zieleń osiedlowa
- przedszkola
- szkoły
- skwery, parki
Żywopłoty z roślin zimozielonych lub iglastych: cis pospolity, bluszcz irlandzki, ligustr jajolistny, laurowiśnia wschodnia ‘Caucasisa’, ostrokrzew Meserwy ‘Blue Prince’, żywotnik zachodni ‘Brabant’.
Gotowy żywopłot
Szkółkarze oferujący gotowe żywopłoty mają w swojej ofercie wiele gatunków o różnych wymiarach. Wszystkie mają długość 1 metra, szerokość 0,4 m i wysokość od 0,8-2,0 metra. Można z nich tworzyć odcinki dowolnej długości, układać niczym klocki lego. Moduły są odpowiednio wyprowadzone, wystarczy je posadzić i pielęgnować zgodnie z zaleceniami (termin i częstotliwość strzyżenia zależy od gatunku rośliny).
Żywopłoty z gatunków zrzucających liście na zimę: buk pospolity, buk pospolity ‘Atropunicea’, ambrowiec balsamiczny, grab pospolity, hortensja pnąca, klon polny.
A tam, gdzie nie ma miejsca na żywopłot – w bardzo małym ogrodzie miejskim, w przedogródku, patio lub przy niedużym tarasie doskonale sprawdzają się drzewa liściaste i iglaste formowane w kształcie brył geometrycznych, palmety lub parasole. Tworzone są najczęściej z lipy drobnolistnej (Tilia cordata), buka pospolitego ‘Atropunicea’ lub grabu pospolitego (Carpinus betulus).
Zdjęcia: Blumkowsky Gotowe żywopłoty