W mocno nasłonecznionym fragmencie ogrodu powstał zakątek żwirowy z roślinami kwitnącymi przez całe lato.
W środku ogrodu, gdzie latem dociera mocne słońce, widać placyk wysypany żwirem. Dwie drewniane ławki otaczają kwitnące od wiosny krzewy oraz wytrzymałe na słońce i suszę byliny. Ciemnozielone krzewy sosny górskiej wyglądają efektownie przez cały rok. Od ławek do domu można przejść wąską, krętą ścieżką z kamieni, podziwiając z bliska urodę roślin. Gęste krzewy sprawiają, że zakątek jest osłonięty od strony sąsiadów. Można tu przysiąść w letnie popołudnie i odpocząć w towarzystwie przyjaciół lub ciekawej książki.
W czerwcu na rabatach kwitną kępy różowego dyptamu jesionolistnego, ciemnofioletowe dzwonki karpackie oraz krzewy pigwowców. Lada chwila zaczną kwitnąć róże. Złociste listki rozmarynu ładnie kontrastują z niebieskimi kwiatami.
Późnym latem na rabatach po jednej i drugiej stronie kamiennej ścieżki wciąż kwitną na biało róże. Dzwonki tworzą niskie, fioletowe kępy. Zaczynają się rozwijać różowe kwiatostany rozchodnika okazałego ‘Brilliant’ oraz strzeliste kwiatostany trytomy. Uroku kompozycji dodają szarozielone źdźbła trawy ozdobnej – kostrzewy ametystowej.
W wrześniu, gdy liście krzewów zaczynają się przebarwiać na złoty kolor, byliny wciąż wyglądają efektownie. Rozmaryn ‘Aureus’ ma złociste liście, a dyptam jesionolistny ciemnozielone. Trytoma wciąż zdobi kompozycję wysokimi kwiatostanami. Na niektórych gałązkach róży do października mogą pojawiać się jeszcze białoróżowe kwiaty.
Wykaz gatunków
- sosna górska (Pinus mugo) ‘Mops’
- rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ‘Aureus’
- rozchodnik okazały (Sedum spectabile) ‘Brilliant’
- róża piżmowa (Rosa moschata)
- pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba) ‘Nicoline’
- czyściec wełnisty (Stachys byzantina) ‘Silver Carpet’
- dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)
- dzwonek karpacki (Campanula carpatica)
- kostrzewa ametystowa (Festuca amethystina)
- trytoma (Kniphofia) ‘Royal Standart’
Zdjęcie: 123RF, infografiki Małgorzata Wójcik