Zakładając nowy ogród należy skupić się w równej mierze na roślinach, jak i na rozwiązaniach, które pomogą w optymalny sposób pielęgnować wybrane przez nas gatunki. W zakresie wyboru roślin istnieją pewne ograniczenia, takie choćby jak mrozoodporność poszczególnych gatunków. Dobrze wiemy, że w naszym klimacie nie wszystkie rośliny przetrwają zimę.
Artykuł sponsorowany
Podobnie rzecz ma się z technologicznymi rozwiązaniami związanymi z różnymi typami ogrodów. To w jaki sposób zaprojektujemy system nawadniający dla ogrodu jest determinowane przez szereg czynników. Chodzi o sprawy fundamentalne – takie jak wymagania roślin, ale również inne, nie mniej ważne, jak choćby wielkość i kształt ogrodu. Warto wiedzieć, jakie są dostępne opcje, tak, aby móc optymalnie zaplanować rozwiązania stricte powiązane z nawadnianiem. Dziś słów kilka o rodzajach zraszaczy, które jako podstawowy element każdego systemu nawadniania mogą stanowić o tym, czy odniesiemy ogrodniczy sukces, czy nasz trawnik będzie przedmiotem zazdrości sąsiada; czy uda nam się zminimalizować koszty i codzienny wysiłek wkładany w pielęgnację ogrodu. Wiele zależy od prawidłowego wyboru zraszaczy, sprawa jest więc poważna.
Niewielkie ogrody o regularnym kształcie bez problemu obsłużą zraszacze stacjonarne. Nie mówimy tu o w pełni zautomatyzowanym systemie nawadniającym, którego elementy umieszczone są w ziemi, a jedynie zakończenia systemu – zraszacze – są widoczne. Opisujemy opcję prostszą, tańszą, a jednak w fundamentalny sposób podnoszącą komfort pielęgnacji. Podłączony do węży zraszacz stacjonarny bez problemu dostarczy wodę do niewielkich ogrodów. Mamy do wyboru różne rodzaje zraszaczy stacjonarnych – począwszy od obrotowych, których zasięg pokrywa się z obrysem okręgu, poprzez zraszacze wahadłowe, które optymalnie nawodnią sektory prostokątne lub kwadratowe. Oba omawiane rozwiązania najlepiej wybrać z opcją możliwości regulacji wyrzutu wody i – w zależności od potrzeb – dostosowywać siłę strumienia i jego zasięg. Ważny jest osprzęt – akcesoria, które pozwolą w maksymalny sposób wykorzystać potencjał tego rozwiązania – podstawa z możliwością ustawiania na pochyłym gruncie powoli podlewać nawet wtedy, gdy ogród nie jest płaski; solidny statyw pozwoli równie skutecznie dostarczać wodą trawnikowi, jak i wyższym roślinom. Wybór zraszaczy stacjonarnych jest szeroki, a przy ich niezaprzeczalnych zaletach warto dodać, że są niedrogie i nie wymagają wkopywania żadnych elementów w ziemię, co sprawia, że to najlepsze rozwiązanie dla istniejących od lat ogrodów, których przekopanie mogłoby zniszczyć lata pracy i ogrodniczych starań.
Gdy ogród jest duży albo gdy jest duży i do tego dopiero powstaje, warto decydować się na w pełni profesjonalny oraz automatyczny system nawodnieniowy. Precyzyjny etap koncepcyjny – podział na sekcje i dobór właściwych komponentów o właściwych parametrach, takich jak choćby wydajność, powinien poprzedzać pozostałe działania w ogrodzie. Wdrożenie systemu nawadniającego najlepiej powierzyć profesjonalistom w dziedzinie nawodnień ogrodów – idealnie dobrany system i jego elementy to metoda na oszczędności, zarówno podczas kompletowania elementów systemu, jak i jego późniejszego użytkowania. Warto mieć świadomość, że w przypadku najnowocześniejszych systemów nawadniających mówimy już o niezwykle zaawansowanych rozwiązaniach w kwestii automatyki.
Można zaprogramować działanie systemu uwzględniając zapotrzebowania na wodę różnych gatunków roślin umiejscowionych w różnych sekcjach ogrodu, można za pomocą czujek eliminować niepotrzebne podlewanie w czasie lub po deszczu, można – w zależności od potrzeb – zmieniać formę strumienia wody od intensywnego po delikatną, wodną mgiełkę. Automatyka pozwala na wiele, ale jako że całość nie zadziała bez prawidłowo dobranych zraszaczy, przyjrzyjmy się teraz jakie możliwości w tym zakresie dają nowoczesne systemy nawadniające. Co do zasadny zraszacze dobierane są, podobnie jak w przypadku modeli stacjonarnych, przy uwzględnieniu takich cech jak kształt i wielość obszaru, który mają obsłużyć.
Możemy wykorzystać zraszacze statyczne lub obrotowe, w zależności od tego jak zaplanowaliśmy zagospodarowanie poszczególnych sekcji ogrodu. W kategorii zraszaczy obrotowych możemy zaplanować pełen obrót albo za pomocą specjalnych ograniczników wybrać wyłącznie pożądany zakres. Jeszcze jedna cecha zraszaczy wykorzystywanych w profesjonalnych systemach nawadniających sprawia, że mają one wysoką funkcjonalność – zraszacze w zautomatyzowanych systemach dostarczających wodę mogą chować się w gruncie, co znaczenie ułatwia zabiegi pielęgnacyjne i podnosi estetykę ogrodu. W profesjonalnych systemach nawadniających powszechnie wykorzystuje się omawiane rozwiązanie – zraszacze wynurzalne. Zatem bez względu na to, jaki kształt lub nachylenie ma Twój ogród bez problemu uda się zaplanować i wdrożyć rozwiązania, które będą dostarczać wodę roślinom. Ważne jednak, aby znając możliwości produktów znajdujących się na rynku umiejętnie wykorzystać ich potencjał i we właściwy sposób wybrać najlepsze dla siebie zraszacze. Ich prawidłowe ustawienie – bez względu na to, czy będą to zraszacze stacjonarne, czy też zraszacze będące elementem automatycznego systemu – zagwarantuje sukces w postaci oszczędności czasu, wody, wysiłku i zaowocuje pięknym ogrodem.
Zdjęcie: nawadnianie-ogrodow.pl