Zioła to rośliny o niewielkich wymaganiach. Dlatego z powodzeniem można je uprawiać w doniczkach i skrzynkach balkonowych.
Gatunki należące do grupy ziół zajmują niewiele miejsca. To doskonały dodatek do kompozycji z roślin sezonowych. Choć ich kwiaty są zwykle drobne i niepozorne, za to liście mają ładny kształt oraz intensywny, zielony kolor. Dlatego niektórzy tworzą z ziół na balkonach ogródki ziołowe i nieraz całkowicie rezygnują z uprawy kwitnących roślin ozdobnych. Dzięki regularnemu przycinaniu kępka tymianku, pietruszki lub rozmarynu w doniczce zyska bardzo efektowny wygląd.
Zioła najlepiej prezentują się w ciężkich, glinianych, klasycznych donicach oraz w wiklinowych koszykach. Ale na balkonach i tarasach w nowoczesnym stylu sadzi się je w innych naczyniach: kolorowych pojemnikach z tworzywa lub w metalowych osłonkach. Ważne, by cała kompozycja wyglądała spójnie.
Wymagania ziół
- większość ziół wymaga ciepłego i słonecznego miejsca
- podłoże do uprawy ziół powinno być przepuszczalne (drenaż na dnie doniczki), żyzne i próchniczne (może to być ziemia do warzyw lub podłoże uniwersalne)
- najważniejsze jest regularne podlewanie (na mocno nasłonecznionym balkonie lub tarasie w okresie letnim nawet dwa razy dziennie; wczesnym rankiem i wieczorem); podłoże roślin uprawianych w pojemnikach przesycha szybciej, niż grunt w ogrodzie
- zioła nawozimy wyłącznie preparatami naturalnymi, np. Biohumusem; trzeba jednak pamiętać, że sadzonki uprawiane w żyznym podłożu jako jednoroczne właściwie nie wymagają nawożenia
Dobór gatunków
Jest całkowicie subiektywny. Do uprawy wybieramy swoje ulubione gatunki, te które najczęściej wykorzystujemy w kuchni. Jednak kupując sadzonki warto sięgać także po mniej znane gatunki i ciekawie wyglądające odmiany, np. o barwnych liściach (np. tymianek cytrynowy ‘Silver Queen’ lub ‘Doone Valley’, mięta ‘Chocolate’, szałwia ‘Tricolor’, oregano ‘Aureum Gold’) . W naszych warunkach klimatycznych zioła wystawia się na balkon dopiero w drugiej połowie maja, czyli po tzw. Zimnej Zośce. Gatunki najczęściej uprawiane to: tymianek, pietruszka, szczypiorek, rozmaryn, majeranek, mięta, oregano, szałwia, melisa. Gatunki mniej popularne to: estragon, kolendra, laur szlachetny i trawa cytrynowa.
Pamiętajmy, że zioła powinny być uprawiane tam, gdzie powietrze nie jest zanieczyszczone spalinami. Wtedy uprawy lepiej przenieść do wnętrza mieszkania.
Doniczki z ziołami to idealna dekoracja stołu, dlatego dla ziół warto wybierać ładne osłonki, które będą pasować do innych elementów dekoracyjnych na balkonie.
Ścianka z wiszącymi ziołami zajmuje niewiele miejsca. Taki miniogródek zmieści się na każdym balkonie. Wiklinowe koszyczki to bardzo ładne tło dla ziół. Pamiętajmy, by wyłożyć je w środku folią, a na dno wsypać drenaż (drobny żwir lub keramzyt).