Wrażliwe gatunki roślin w ogrodzie wymagają okrycia na zimę i ochrony przed mrozem. Zimowe ubranka można zrobić wykorzystując jutę, słomę, styropian i włókninę.
Nie wszystkie rośliny w ogrodzie wymagają okrycia na zimę. Ochrony wymagają najbardziej wrażliwe gatunki krzewów i pnączy, delikatne byliny oraz drzewa owocowe. Krzewy iglaste i zimozielone rosnące w pojemnikach na tarasie lub balkonie należy skupić w zacisznym miejscu. Najlepiej postawić je na warstwie styropianu, po czym osłonić włókniną lub jutą. Niektórzy producenci orefują specjalne osłony na donice.
Nie usuwajmy śniegu leżącego na rabatach. Pokrywa śnieżna to idealna izolacja przed mrozem. Jeśli nie ma śniegu, a zbliżają się silne mrozy, rabaty okrywamy ściółką wykorzystując korę sosnową, opadłe liście lub kompost. Dobrą okrywę stanowi również stroisz (gałązki jodłowe).
Szerokie krzewy iglaste także wymagają związania, ponieważ ciężki śnieg może spowodować rozłamywanie się gałęzi. Chochoły ze słomy przydają się do okrywania krzewów (np. róż).
W styczniu i w lutym należy pamiętać również o ochronie pni drzew owocowych bieląc je (zabieg ten zapobiega pękaniu kory na skutek dużych zmian temperatur między dniem i nocą). Pękająca kora może stać się przyczyną chorób roślin owocowych i ułatwia atak szkodnikom.
Pojemniki na tarasie powinny być osłonięte styropianem od dołu i po bokach, a następnie porządnie owinięte jutą.
Delikatne gatunki pnączy owijamy słomą i włókniną. Potem oklejamy taśmą, aby włóknina nie zsunęła się.
Duże opady śniegu mogą zaszkodzić trawom, dlatego wysokie kępy dobrze jest związać u góry – tuż pod kwiatostanem. Dzięki temu nie połamią się i będą dodatkową ozdobą ogrodu aż do wiosny.