Iglaki należą do roślin zimozielonych – nie zrzucają na zimę liści (czyli igieł). Nie oznacza to jednak, że nie warto pomóc im bezpiecznie przetrwać największe mrozy. Sprawdź, jak pielęgnować iglaki w okresie jesiennym i jak zabezpieczyć je przed zimą.
Artykuł sponsorowany
Mróz to nie jedyne zagrożenie dla krzewów i drzew iglastych. Równie szkodliwy może okazać się śnieg zalegający na gałęziach i powodujący ich deformację (tzw. okiść). Specjaliści z firmy Ziemovit, zajmujący się dystrybucją nawozów i różnych rodzajów podłoża dla roślin podpowiadają, co zrobić, by iglaki przetrwały zimę w dobrej formie.
Przygotowanie iglaków w ogrodzie do zimy
Przygotowanie drzew i krzewów iglastych do zimy należy zacząć już we wrześniu. Iglaki warto zasilić wówczas nawozem jesiennym, który nie zawiera azotu, jest za to bogaty w potas, dzięki czemu roślina łatwiej przechodzi w stan zimowego spoczynku. Dodatkowo, jeśli jesień jest sucha i ciepła, powinno się regularnie podlewać iglaki, by mogły zgromadzić zapas wody na zimę.
Przed nadejściem mrozów (a więc z reguły w drugiej połowie listopada) należy natomiast:
- okryć gatunki iglaste stroiszem, agrowłókniną lub jutą, by ochronić je przed niskimi temperaturami (dowiedz się więcej na temat okrywania roślin na zimę)
- obwiązać sznurkiem wysokie, kolumnowe iglaki, by zalegający śnieg nie połamał i nie zdeformował ich gałęzi
Jednocześnie nie powinno się związywać gałęzi zbyt mocno (przy braku dostępu powietrza może rozwinąć się pleśń i inne drobnoustroje powodujące choroby iglaków).
Ochrona iglaków zimą
Praca nie kończy się jednak wraz z nadejściem zimy. W okresie od grudnia do lutego (lub marca, jeśli zima jest długa) należy bowiem pamiętać o:
- regularnym sprawdzaniu stanu osłon;
- ręcznym usuwaniu czap śniegu z iglaków – zarówno tych wysokich, jak i kulistych (jednocześnie nie powinno się usuwać śniegu z ziemi pod iglakami, gdyż stanowi on naturalną warstwę ochronną, chroniącą korzenie przed mrozem);
- podlewaniu roślin w dniach, gdy temperatura wzrasta powyżej 0oC.
Osłony można zdjąć wczesną wiosną, gdy nie będzie już zagrożenia opadami śniegu i przymrozkami.
Jeśli chcesz poznać więcej przydatnych informacji na temat pielęgnacji i nawożenia iglaków w ogrodzie, zajrzyj na stronę poradnika Ziemovit.