Przyciąga uwagę i daje cień. Drzewo z kulistą koroną, pod którą można odpoczywać niczym w altanie pasuje zarówno do dużego, jak i do małego miejskiego ogrodu.
Drzewa z kulistą koroną w ogrodzie wykorzystuje się w różnych kompozycjach. Pojedynczy okaz posadzony przy tarasie albo pośrodku kącika wypoczynkowego zwykle ma za zadanie dać trochę cienia. Parasolowata korona bywa również stosowana w celach ozdobnych – na przykład w przedogródku, przy oczku wodnym, dla zaakcentowania wejścia na posesję lub dla zaznaczenia środka kompozycji z krzewów lub bylin.
Niekiedy kuliste drzewa sadzi się regularnie, nawet w większej ilości, rozmieszczone w równych odstępach. Wyglądają wówczas jak rzeźby. Takie regularne formy pięknie prezentują się na tle kolorowych bylin, traw ozdobnych lub roślin jednorocznych, zestawione na zasadzie kontrastu.
Gotowe lub strzyżone własnoręcznie
Formowanie kulistej korony to nie jest trudna sztuka, ale wymaga cierpliwości i czasu. Jeśli chcemy mieć zielony parasol od razu, bez większego wysiłku wystarczy po prostu kupić odpowiednią odmianę drzewa (np. robinię akacjową ‘Umbraculifera’, surmię bignoniową ‘Nana’, klon pospolity ‘Globosum’, klon jawor ‘Brillantissimum’, jesion mannowy ‘Meczek’, wiśnię ‘Umbraculifera’). Jeżeli mamy czas i chęci możemy sami przycinać drzewa nadając im pożądaną formę. Do formowania nadaje się m.in. grab pospolity (Carpinus betulus), głóg jedoszyjkowy (Crataegus monogyna), klon pospolity (Acer platanoides), lipa drobnoistna (Tilia cordata), platan zwyczajny (Platanus acerifolia).
Sezonowe dodatki
Kulista korona drzewa to doskonałe schronienie dla ptaków. W gąszczu liści pomiędzy gałązkami skrzydlaci goście mogą założyć gniazdo. Na gałęziach drzew można też zawieszać wiosną i latem domki dla owadów pożytecznych, a jesienią i zimą karmniki. W czasie letnich przyjęć pod koroną drzewa pięknie wyglądać będą kolorowe lampiony, dzwonki lub dekoracje z kwiatów.