Lato to idealna pora na zadbanie o przydomowy ogródek, który w tym czasie staje się miejscem pracy, odpoczynku, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Jego właściwa aranżacja wymaga jednak nieco wiedzy i wysiłku. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu? Poniżej przedstawiamy trzy proste wskazówki, które pozwolą nam w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w naszym zielonym zakątku.
Artykuł sponsorowany
Ogród to wizytówka domu, a jego wygląd wpływa na nasze samopoczucie – im bardziej zadbany, tym milej spędza się w nim czas. Problem w tym, że ogródek powinien być nie tylko efektowny, ale także funkcjonalny. Jakie rośliny warto posadzić i o co zadbać, żeby stworzyć wokół domu prawdziwą enklawę relaksu?
1. Właściwe ogrodzenie
Ogrodzenie wyznacza granice naszego terenu, tłumi uliczne hałasy i chroni naszą prywatność – w końcu nikt nie lubi znajdować się na widoku wścibskich sąsiadów. Najtańszą i najprostszą opcją jest zwykła siatka ogrodowa, ale jeżeli zależy nam na poczuciu prywatności i intymnej atmosferze w czasie wypoczynku, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie płot drewniany albo ogrodzenie z kamienia. Naszymi sprzymierzeńcami w walce z ciekawskimi sąsiadami są też gęste krzewy, żywopłoty, drzewa, bluszcz lub inne pnącza. Uwaga: budowę ogrodzenia najlepiej rozpocząć przed posadzeniem roślin, bo inaczej mogą one ucierpieć w czasie prac budowlanych.
– Zabudowane ogrodzenie daje poczucie większej prywatności, ale może spowodować, że nasz ogród będzie sprawiać wrażenie mniejszego – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Pamiętajmy też, że ogrodzenie to integralna część ogrodu, powinno zatem współgrać z nim pod względem wizualnym, np. w ogrodach rustykalnych najlepiej będą się prezentować płoty z wiklinowych plecionek lub drągów.
Przy projektowaniu ogrodu na lato warto zwrócić uwagę na rośliny. Jeśli nie będziemy mieć czasu na ich pięlęgnację, warto ograniczyć się do żywotników (Thuja).
2. Odporne meble
Każdy zielony zakątek potrzebuje wygodnych mebli ogrodowych. Problem w tym, że te narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, więc źle dobrane lub nieodpowiednio zabezpieczone, będą blaknąć, pękać, odkształcać się czy puchnąć. Dlatego drewniane meble ogrodowe przed pierwszym użyciem warto zaimpregnować, a następnie polakierować lub pokryć farbą – w ten sposób uzyskamy powłokę wodoodporną. Projektując ogród, można też pomyśleć o meblach z technorattanu. Materiał ten jest całkowicie odporny na deszcz, śnieg, działanie mikroorganizmów, a także promieniowanie słoneczne.
Przy projektowaniu ogrodu na lato warto zwrócić uwagę na jakość mebli tarasowych powinny być odporne na intensywne słońce i deszcz.
– Technorattan to znakomita alternatywa dla naturalnego rattanu. Materiał ten nie odbarwia się pod wpływem słońca i nie chłonie wilgoci, dzięki czemu można go bez obaw stawiać w pobliżu zbiorników wodnych – zauważa Maciej Balcerek. – Wysoka odporność technorattanu to jedno, ale poza sezonem warto jednak pomyśleć o oddzielnym, zadaszonym pomieszczeniu do przechowywania mebli, np. szopie na narzędzia.
Przy projektowaniu ogrodu na lato warto uwzględnić miejsce do przechowywania letnich akcesoriów doskonale sprawdzi się mała drewniana szopa.
3. Ścieżki w projekcie ogrodu
Ścieżki i dróżki to niezwykle istotne ciągi komunikacyjne. Nie tylko kształtują one przestrzeń i wprowadzają w kompozycję dynamikę, ale przede wszystkim pozwalają przemieszczać się po ogrodzie bez zadeptywania i uszkadzania roślin. Dlatego już na etapie projektowania powinniśmy określić najbardziej kluczowe miejsca w naszym ogrodzie, a następnie doprowadzić do nich ścieżki – do takich istotnych punktów zaliczają się m.in. składziki na narzędzia, szklarnie, oczka wodne albo zakątki z warzywami. Pamiętajmy, że niektóre nawierzchnie, np. ścieżkę prowadzącą do wejścia do domu, warto odpowiednio utwardzić.
Przy projektowaniu ogrodu na lato warto uwzględnić ścieżki i odpowiednio je utwardzić.
Do utwardzenia możemy wykorzystać płyty lub kostki z naturalnego kamienia albo betonu, interesująco prezentuje się również bruk drewniany w formie klocków lub krążków.