Słoneczny i ciepły ogródek to świetne miejsce, by posadzić krzewy kwitnące zimą oraz letnie byliny.
W otoczonym kamiennym murem małym ogródku, gdzie cały dzień świeci słońce, stoi konstrukcja w kształcie litery “L”. Składa się z ławki, kraty na niewysokie pnącza oraz kilku szerokich drewnianych donic. Placyk wyłożony starą cegłą z rozbiórki to świetne miejsce do ustawienia stołu lub grilla. Pod murem, w pasach obrzeżonych rzędem cegieł, rosną ciepłolubne krzewy, byliny i gatunki cebulowe.
W styczniu i lutym największą ozdobą ogrodu jest kwitnący na pomarańczowo oczar ‘Jelena’. Pod nim płoży się zimozielony barwinek większy. Przy drewnianej konstrukcji widać zimozielone szare lawendy. Przez całą zimę na tle muru odbija się kępa miskantów.
W marcu na rabatach zakwitają pachnące różowe i niebieskie hiacynty oraz nieduże krzewy wawrzynka.
Latem rabaty wypełniają się kwiatami. Kwitną ciemnoniebieska lawenda, jasnoróżowe liliowce, różowy krzew pnącej róży oraz ciemnoróżowe wiciokrzewy, które wspinają się po kratach nad ławką. W narożniku wspaniale prezentuje się klon palmowy o ciemnoczerwonych liściach.
Koniec lata to czas, gdy zaczynają się przebarwiać liście. Oczar przebarwia się na żółto (później jego liście staną się ciemnoczerwone). Żółkną liście wiciokrzewów. Na rabatach zakwita trytoma groniasta oraz miskant i dojrzewają pomarańczowe owoce miechunki rozdętej.
Wykaz gatunków
- klon palmowy (Acer palmatum) ‘Atropurpureum’
- oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) ‘Jelena’
- wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)
- liliowiec (Hemerocallis)
- barwinek większy (Vinca major)
- lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’
- miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Gracillimus’
- miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)
- hiacynt (Hiacynthus)
- tulipan (Tulipa)