Oczko wodne wymaga odpowiedniego napowietrzania. O ile w przypadku większych stawów nie jest to problemem, to właściciele mniejszych zbiorników muszą skorzystać ze specjalnej pompy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Artykuł sponsorowany
Bez oczka wodnego dla wielu z nas piękny ogród po prostu nie może się obejść. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na duży staw, w którym łatwo utrzymać biologiczną równowagę. W większości ogrodów znajdziemy więc niewielkie oczka. Stworzenie w nich odpowiednich warunków do rozwoju ryb i roślinności jest jednak dużo trudniejsze, a natlenienie wody wymaga użycia specjalnego sprzętu.
Ten na szczęście jest dość łatwo dostępny i pozwala na właściwie dowolne zaaranżowanie oczka. Do natlenienia wody wystarczy zwykła fontanna, ale pompy do oczek wodnych umożliwiają dodatkowo – stworzenie widowiskowej kaskady, postawienie tryskającej figurki lub zbudowanie łączącego dwa stawiki strumyka. Jak jednak wybrać pompę najlepszą do realizacji konkretnej wizji? Jakie parametry urządzenia powinny być dla nas najważniejsze?
Wydajność pompy do oczka
To zdecydowanie najważniejszy parametr pompy. Producenci podają go w litrach wody, które urządzenie jest w stanie przepompować w ciągu godziny. Wybór odpowiedniej pompy nie jest trudny – wystarczy pamiętać, że przepompowanie całej wody w stawie musi zająć jej około dwóch godzin. Przykład? Najlepsza pompa do oczka o pojemności 15 tys. litrów powinna mieć wydajność na poziomie 7500l/h.
Wydajność pompy szczególnie ważna jest w najmniejszych oczkach wodnych o głębokości nie przekraczającej 1 metra i powierzchni maksymalnie 10 metrów kwadratowych. By zapobiec mętnieniu wody i rozwojowi glonów, poza natlenieniem warto zadbać także o jej filtrację. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się pompa z wbudowanym filtrem, który zatrzyma choć część zanieczyszczeń i ułatwi codzienną pielęgnację zbiornika.
Wysokość i szerokość słupa wody
Kolejny istotny parametr to maksymalna wysokość słupa wody, jaką oferuje dana pompa. Warto zwrócić na nią uwagę, szczególnie wtedy, gdy przy oczku planujemy wykonać kaskadę. Nie zapominajmy przy tym, że mierząc potrzebną wysokość podnoszenia wody, pomiar należy wykonać zaczynając od poziomu tafli. W innym wypadku wyniki mogą okazać się mylące, a projektowany wodospad nie będzie wyglądał tak, jak tego oczekujemy.
Poza tym warto dowiedzieć się, jaką szerokość ma tafla w naszym oczku wodnym i porównać ją z szerokością fontanny. Wartość tę podaje wielu producentów i jest naprawdę istotna, bo pozwala uniknąć rozlewania się wody poza zbiornik wodny. Odpowiednio dobrana pompa do oczka powinna tworzyć fontannę o szerokości nieco mniejszej niż rozmiar lustra wody.
O czym jeszcze pamiętać?
Pompy do oczek wodnych zasilane są energią elektryczną, warto więc wybrać takie urządzenie, które przy zachowaniu wymaganej wydajności, pozwoli nam na maksymalne obniżenie rachunków za prąd. O tym, ile kosztować nas będzie użytkowanie pompy, powie trzeci z najważniejszych parametrów – moc podawana w watach (W). Im jest ona niższa, tym mniejsze rachunki otrzymamy z elektrowni. By jeszcze bardziej je obniżyć, możemy wybrać urządzenie niskonapięciowe z transformatorem – na przykład 12 lub 24V.
Na rynku dostępne są też pompy zasilane energią słoneczną. Choć rozwiązanie to kusi możliwością zmniejszenia kosztów użytkowania, to warto dobrze przemyśleć zakup takiego urządzenia. Pompy tego typu są bowiem dość drogie, a panele solarne w naszym klimacie mogą okazać się zbyt mało wydajne.
Zdjęcie: aquael.pl