Ławkę w ogrodzie można ustawić bardzo dyskretnie, tak by jak najmniej ingerować w zieleń i otaczającą przestrzeń. Tak, by ją przerastały wszędobylskie pnącza i zielone pędy krzewów.
Najprostszym rozwiązaniem jest wybudowanie ławki wokół pnia drzewa. Drewniana konstrukcja składająca się z kilku lub kilkunastu fragmentów ustawionych w kształcie koła jest bardzo praktyczna. Po pierwsze, korona drzewa zapewni cień o każdej porze dnia.
Przesuwając się po niej można obserwować kolejno różne fragmenty ogrodu.
Jeśli w ogrodzie nie ma wielkiego drzewa, ławkę można z łatwością “wtopić” w masę zieleni, stawiając ją blisko szeroko rozrastających się krzewów lub pnączy. Trzeba jednak pamiętać o tym, by gałęzie roślin nie były pokryte kolcami lub cierniami. Jeśli zdecydujemy się na postawienie ławki pod jeżyną, wybierzmy odmianę pozbawioną kolców. Przyjemnie będzie usiąść w takiej zielonej altanie pod koniec lata i zrywać dojrzałe owoce prosto z krzewu!
W ogrodzie o charakterze formalnym, gdzie większość krzewów jest równo przycięta, ławkę ustawiamy w zielonej wnęce i strzyżemy rośliny tak, by dotykały naszej konstrukcji. Krzew będzie wtedy wyglądał tak, jakby stanowił część ławki. Z bliska będzie można przyglądać się rozwijającym się wiosną listkom, pojawiającym się kwiatom lub dojrzewającym owocom.
Betonowa ławka w kształcie fali z pojedynczymi siedziskami wypełniona jest od tyłu strzyżonym żywopłotem, który idealnie wpasowuje się w jej konstrukcję. Doskonałe połączenie zieleni z architekturą.
Prosta i nie narzucająca się ławka obrośnięta roślinami w ogrodzie naturalistycznym. Jej forma pozwala przede wszystkim wyeksponować bujnie rosnące na rabatach byliny. Brązowy kolor siedziska przypomina kolorem drewno, a kamienie znajdujące się z boku wyglądają naturalnie.
Okrągła drewniana ławka, zbudowana wokół betonowego słupa niczym wokół drzewa w parku. Namiastka zieleni w postaci doniczek z kwiatami.
Zdjęcia: 123RF
One thought on “Wtopiona w zieleń”
Najładniejsza ta w białych kwiatach. Mogłabym siedzieć tam godzinami…