Taras oraz rabaty od południowej strony domu są mocno nasłonecznione. Takie stanowisko jest odpowiednie dla wytrzymałych na suszę i nie wymagających specjalnej pielęgnacji jałowców. Jeżeli dobierzemy kilka odmian różniących się barwą igieł, kompozycja nie będzie monotonna. W tym projekcie wysokie jałowce ‘Hibernica’ posadzone przy elewacji zasłaniają róg budynku. Szeroko rozrastający się jałowiec chiński ‘Plumosa Aurea’ osłania taras od ogrodu lub sąsiadów i rozwesela kompozycję żółtą barwą igieł. Odmiana ta osiąga 2 metry wysokości i 1,5 m szerokości, więc nie zajmie zbyt dużo miejsca. Niski jałowiec łuskowy ‘Blue Star’ o szaroniebieskiej barwie igieł wypełnia przestrzeń pomiędzy bylinami i krzewami.
Z przodu tarasu znajduje się pas ciemnozielonej mikrobioty syberyjskiej (Microbiota decussata), osiągającej wysokość 0,3 metra i szerokość 2 metrów. Krzew ten nie zasłoni widoku na ogród i będzie efektowny przez cały rok. Stworzy świetne tło dla kwitnących bylin rosnących w pobliżu. Pomiędzy mikrobiotą a ścieżką znajduje się obwódka z lawendy wąskolistnej, która latem zakwitnie na fioletowo.
W maju na rabatach zakwitnie na różowo piwonia (Paeonia), a na żółto omieg wschodni (Doronicum orientale). Obok widać będzie zielone źdźbła trawy ozdobnej – ostnicy cieniutkiej (Stipa tenuissima).
Od lipca rabatę ozdabiać będą kwiaty róży ‘Prestige’. Obwódka z lawendy o fioletowych kwiatach podkreśli barwę róż i przyciągnie do ogrodu pszczoły oraz motyle.
W październiku liście roślin liściastych zaczną zmieniać barwę. Natomiast gatunki iglaste nadal będą bardzo efektowne. Posadzony wśród nich ognik szkarłatny okryty pomarańczowymi owocami stanie się ładną dekoracją. Zimą owoce tego krzewu przyciągną do ogrodu ptaki, na przykład kosy.
Przez całą zimę wokół tarasu efektownie wyglądać będą wszystkie gatunki iglaste oraz i zimozielone.
Wykaz gatunków
- jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Hibernica’
- jałowiec chiński (Juniperus chinensis) ‘Plumosa Aurea’
- jałowiec łuskowy (Juniperus squamata) ‘Blue Star’
- lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’
- mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata)
- ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Orange Glow’
- róża (Rosa) ‘Prestige’
- omieg wschodni (Doronicum orientale)
- ostnica cieniutka (Stipa tenuissima)
- ostróżka ogrodowa (Delphinium x cultorum)
- piwonia (Paeonia)
Zdjęcie: 123RF, infografika Małgorzata Wójcik