Fontanna ożywia ogród i poprawia jego mikroklimat. Przyciąga uwagę delikatnym pluskiem wody.
Ogrodowe fontanny można umieszczać zarówno w dużych, jak i małych zbiornikach wodnych. Właściciele patio lub samych tarasów także mogą je montować. Wokół tryskającej wody wilgotność powietrza jest większa, co sprzyja rozwojowi roślin. Montaż urządzeń nie jest skomplikowany. Pompa, umieszczona na brzegu zbiornika wodnego lub w nim, podłączona jest do odpowiedniej końcówki. Wybór końcówki zależy od powierzchni ogrodu i zbiornika wodnego (woda nie może tryskać poza obszar zbiornika) oraz od naszych upodobań. Każda instalacja musi być wyposażona w filtr wody. Energię elektryczną doprowadza się przewodem wodnym (dostosowanym do tego typu urządzeń). Dodatkowym wyposażeniem instalacji mogą być reflektory, które po zmierzchu będą podświetlać wodę na różne kolory.
Ze względu na bezpieczeństwo instalację fontanny najlepiej zlecić osobie, która zajmuje się zakładaniem fontann, zbiorników wodnych i podobnych urządzeń w ogrodzie i posiada odpowiednie uprawnienia.
Styl fontanny należy dopasować do charakteru ogrodu. Cała instalacja powinna być tak wykonana, by z zewnątrz nie było widać żadnych technicznych elementów – kabli czy fragmentów pompy. Zbiornik z tryskającymi dyszami można ustawić na placyku w ogrodowym wnętrzu i wokół ustawić ławki. Fontanna przyciąga uwagę i doskonale wygląda na końcu osi widokowej. Mała konstrukcja na tarasie lub w patio może być zlokalizowana przy ścianie, tak by nie zajmowała zbyt dużo miejsca.
Klasyczna kamienna fontanna z wodą zbierającą się w dużej misie świetnie wygląda na tle kwitnących różanych krzewów.
Formalne, geometryczne wnętrze z prostokątnym zbiornikiem wodnym ożywia nieduży wodotrysk. Kolorowe byliny sprawiają, że wnętrze otoczone zielonym żywopłotem jest atrakcyjne przez cały rok.
Zdjęcia: 123RF, film: Lovely Garden