Kolorowa kompozycja z roślin cebulowych idealnie nadaje się na taras, balkon lub ozdobę wejścia do domu. By móc się nią cieszyć wiosną, cebulki trzeba posadzić jesienią.
Kępa jaskrawych tulipanów cieszy oko od kwietnia do maja. Obwódka z białych i fioletowych szafirków zasłania mało efektowne łodygi wyższych roślin. Takie kompozycje w donicach tworzy się we wrześniu lub październiku. Na dnie dużego pojemnika trzeba umieścić warstwę drenażu, a potem donicę wypełnić przepuszczalnym, żyznym, piaszczysto-gliniastym podłożem. Sadząc cebulki pamiętajmy, by umieszczać je w ziemi na głębokości równej ich trzech wysokościom. Po umieszczeniu wszystkich roślin na swoim miejscu ziemię lekko ugniatamy i podlewamy.
Przed nadejściem mrozów całą donicę powinno się zadołować, czyli umieścić w ziemi, po czym przykryć warstwą suchych liści lub gałązkami jodłowymi, aby cebule nie zmarzły. Pojemnik wykopujemy wiosną, gdy podłoże odmarznie.
Jeśli donica musi zostać na tarasie aż do wiosny, należy ją przesunąć pod ścianę, w miejsce zaciszne, ustawić na grubym kawałku styropianu i osłonić tym samym materiałem jego boki. Potem całość otulić włókniną. Z wierzchu ułożyć warstwę jodłowych gałązek.
Co tu posadzić?
Wybieramy dwie odmiany tulipanów osiągających podobną wielkość i dwie odmiany szafirków, które stworzą obwódkę.
- Szafirek (Muscari) ‘Album’ – dorasta do 15-20 cm wysokości. Lubi żyzne, próchniczne, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne podłoże. Najlepiej kwitnie na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Kwitnie na biało na przełomie kwietnia i maja. Po przekwitnięciu kwiaty usuwamy, by nie dopuścić do zawiązania się nasion. Szafirki można sadzić w dużych donicach na tarasie, w ogrodach skalnych, na obrzeżach rabat i kwietników.
- Szafirek (Muscari) ‘Dark Eyes’ – dorasta do 20 cm wysokości. Lubi żyzne, próchniczne, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne podłoże. Najlepiej kwitnie na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Ma niebiesko-białe kwiaty. Świetnie prezentuje się w masie. Nadaje się do tworzenia wielkich plam barwnych. Po przekwitnięciu kwiaty usuwamy, by nie dopuścić do zawiązania się nasion.
- Tulipany (Tulipa) – czerwone i pomarańczowe tulipany dobrze komponują się ze sobą. Dobierając cebulki kupujmy odmiany o podobnym wzroście, aby tworzyły jednolitą kępę. Rośliny lubią próchniczne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste podłoże i słoneczne stanowiska. Po przekwitnięciu kwiaty usuwamy, by nie dopuścić do zawiązania się nasion.
Co można zmienić?
Po przekwitnięciu rośliny cebulowe można przenieść na miejsce stałe, na rabatę. Po 15-tym maja w pojemniku świetnie wyglądać będą czerwone pelargonie rabatowe z obwódką z niebieskich i białych bratków lub begonii.
Zdjęcia: 123RF, pixabay.com/mikuratv, girochantal