Pnącza winorośli to wspaniała dekoracja ogrodu, pod warunkiem że właściciel zajmuje się nimi umiejętnie. Winorośl najczęściej uprawia się w ogrodach ze względu na owoce, które w zależności od rodzaju mogą różnić się smakiem. Odmiany deserowe rodzą winogrona do bezpośredniego spożycia, a winne – do produkcji trunków. Zobacz, jak sadzić winorośl, by doczekać się obfitych plonów.
Artykuł sponsorowany
Wiele osób uważa, że słodkie i soczyste winogrona podobne do tych, których można skosztować na południu Europy, są nieosiągalne w Polsce. Jak jednak przekonują eksperci, na rynku znajduje się wiele odmian winorośli, których smak jest zbliżony do winogron z regionów o cieplejszym klimacie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią odmianę i dowiedzieć się, jak sadzić winorośl i jak ją uprawiać, aby móc delektować się własnoręcznie wyhodowanymi owocami.
Przeczytaj również: Jak dbać o ogród latem?
Gdzie sadzić winogrona, by się dobrze przyjęły?
Uprawa winorośli wymaga odpowiednich warunków, zbliżonych do tych panujących w obszarze śródziemnomorskim. Winogrona lubią ciepłe, mocno nasłonecznione stanowiska, np. na wzniesieniach czy łagodnych stokach od południowej strony.
Ważne jest, by stanowiska, na których sadzimy winorośl, były osłonięte od wiatru. Warto zatem rozważyć sadzenie winorośli w szklarniach lub tunelach foliowych. Eksperci polecają także sadzić winogrona w tuż przy ścianach zabudowań – południowych lub zachodnich.
Winorośl powinno się sadzić na lekko wilgotnych (ale nie podmokłych) glebach piaszczysto-gliniastych. Winogrona najlepiej rosną na dość żyznym podłożu o odczynie obojętnym. Jeśli ziemia na działce nie ma zbyt wielu składników odżywczych, można zdecydować się na wzbogacenie jej, np. ziemią uniwersalną Ziemovit. Dostarcza ona roślinie niezbędnych składników i zatrzymuje wilgoć w podłożu, co korzystnie wpływa na warunki wegetacyjne roślin.
Termin sadzenia winogron. Kiedy najlepiej zasadzić winorośl?
Najlepszą porą na sadzenie winogron z odsłoniętymi korzeniami jest wiosna – kwiecień i maj. W przypadku roślin z donic można jednak rozpocząć sadzenie w dowolnym terminie w trakcie sezonu wegetacyjnego.
Przy wyborze terminu sadzenia warto też wziąć pod uwagę rodzaj gleby w ogrodzie. Jeśli dysponujemy podłożem stosunkowo lekkim, winorośl można sadzić jesienią. W przypadku, gdy na działce dominuje ciężka, wilgotna gleba, lepszą opcją będzie sadzenie roślin na wiosnę.
Jak sadzić winogrona w ogrodzie? Praktyczne wskazówki
Przed posadzeniem winogron trzeba odpowiednio przygotować podłoże, aby sadzonki się przyjęły. W tym celu należy skopać glebę na głębokość ok. 70 cm i porządnie ją odchwaścić. Jeśli zamierzamy posadzić winorośl przy budynku mieszkalnym, warto zachować przynajmniej 30 cm odstępu od zasięgu dachu, tak aby opady atmosferyczne pokrywały zapotrzebowanie roślin na wodę.
Winorośl należy sadzić w rozstawie ok. 1,5 m na 2-3 m. Poleca się wykopanie dołków o głębokości 25-40 cm. Warto pamiętać, że głębokie posadzenie winogron może ochronić rośliny przed mrozami, jednak zbyt głęboko umiejscowione sadzonki mogą ostatecznie słabo rosnąć.
Przy wyjmowaniu sadzonek z doniczki trzeba uważać, by nie rozbić bryły, którą tworzą korzenie i ziemia. Korzenie sadzonki oraz palik, na którym będzie rozwijać się roślina, należy ułożyć w przygotowanym dołku i przysypać najgrubszą część sadzonki. Posadzone okazy należy obficie podlać.
Po posadzeniu winorośli w ogrodzie, powinniśmy… uzbroić się w cierpliwość. Owocowanie pnączy zaczyna się najwcześniej po 2-3 latach od posadzenia. Należy pamiętać o regularnym cięciu winorośli po to, by obficiej owocowały. Na zimę warto także zabezpieczyć pnącza – kopczykiem ziemi, włókniną lub chochołem ze słomy.
Więcej informacji o uprawie ogrodu znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.