Podwyższona rabata ułatwia pielęgnację roślin. Jest modna, estetyczna, chroni uprawy przed szkodnikami i pomaga utrzymać porządek w ogrodzie.
Artykuł sponsorowany
Wyniesione rabaty nadają się do uprawy warzyw, ziół i bylin. Zbudowanie takiej konstrukcji samodzielnie wcale nie jest proste, a zwykłe deski, nawet zaimpregnowane, po kilku sezonach zaczynają się niszczyć. Dlatego warto sięgnąć po gotowy produkt.
Ciekawym i godnym polecenia produktem są warzywniki firmy STYROBUD-GÓRNO. Wykonane są z wytrzymałego, odpornego na warunki atmosferyczne betonu imitującego drewno. Taki warzywnik można zamówić u producenta i zaprojektować według własnych potrzeb – dostosowując kształt i wielkość do posiadanej przestrzeni. Producent oferuje elementy betonowe imitujące drewniane dechy oraz półbale.
Kolor
W zależności od potrzeb rabatę warzywną można zamówić w standardowych kolorach przypominających drewno lub zlecić producentowi pomalowanie na wybrany kolor, tak aby konstrukcja pasowała do ogrodowych nawierzchni i komponowała się z budynkiem oraz elementami małej architektury. Jeśli chcemy w stu procentach być pewni, że rabata będzie kolorystycznie dopasowana do ogrodu, producent oferuje elementy betonowe w stanie surowym – do pomalowania we własnym zakresie.
Kształt i wysokość warzywnika
Rabaty warzywne oferowane przez Styrobud-Górno mogą mieć różne wymiary i kształty. Łącząc ze sobą elementy można uzyskać warzywnik dowolnej wysokości i długości; wybudować skrzynię w kształcie prostokąta, krzyża oraz liter – “L”, “C”, “T”.
Istnieje również możliwość tworzenia pięter/schodków. Przeciętna wysokość warzywnika, która pozwala w wygodny sposób pielęgnować rośliny to ok. 0,8-0,9 m. Producent oferuje jednak ścianki o kilku różnych wysokościach – 84 cm, 56 cm i 28 cm. Przy projektowaniu należy pamiętać, aby był możliwy dostęp do warzyw z każdej strony.
Zalety podwyższonej rabaty
- ułatwiony dostęp do roślin – znajdują się na wysokości ok.0,8-0,9 m (nie trzeba się schylać, można podjechać do upraw nawet na wózku inwalidzkim)
- rośliny są niedostępne dla nornic, kretów, ślimaków (istnieje możliwość zamontowania listwy chroniącej przed ślimakami) i innych szkodników, które żyją w glebie
- podłoże, w którym uprawia się rośliny jest żyzne – wsypujemy je samodzielnie; dlatego warzywa lub zioła można uprawiać w każdym ogrodzie, nawet tam, gdzie jest gliniaste lub piaszczyste podłoże
- podwyższoną rabatę można ustawić nie tylko w ogrodzie, ale też na dużym tarasie lub na nieprzepuszczalnej nawierzchni
- montaż warzywnika z betonu jest łatwy – potrzebne są do tego 2-3 osoby; elementy montuje się za pomocą pręta gwintowanego i od góry nakłada się kolejne elementy
Czym wypełnić warzywnik?
- na dnie skrzyni układamy siatkę drobnooczkową (maksymalna wielkość oczek to 1,5 cm), która chroni uprawy przed gryzoniami
- boki skrzyni od wewnątrz wykładamy folią (np. folia do oczek wodnych)
- na dno układamy warstwę zrębków lub suchych gałęzi (15-20 cm)
- drugą warstwą powinny być rozdrobnione pędy roślin, liście, skoszona trawa lub trociny (15-20 cm)
- trzecia warstwa to dojrzały kompost (15-20 cm)
- czwarta warstwa – ziemia ogrodowa (15-20 cm)
- ostatnia warstwa to ziemia kompostowa lub ziemia gruntowa (15-20 cm); jeśli taką nie dysponujemy, na wierzch wsypujemy gotowe podłoże do uprawy warzyw i ziół
Własne dodatki
Warzywniki można wyposażać w daszki, osłony, rolety (otwierane z boku lub z góry) – już we w własnym zakresie. W ten sposób w skrzyniach da się uprawiać ciepłolubne gatunki roślin, produkować wczesną rozsadę warzyw lub ziół. Pomidory, fasolę, groch i inne pnące rośliny warto wesprzeć na odpowiedniej podporze (np. drewnianej lub metalowej kratce czy paliku).