Mała przestrzeń tarasu lub balkonu wcale nie musi być ograniczeniem dla roślin. Przecież można je posadzić w wiszących na ścianie lub balustradzie donicach lub postawić na regale z półkami.
Większość posiadaczy maleńkich balkonów i tarasów marzy o możliwości uprawiania sporej liczby roślin. Miłośnicy roślin z trudem mogą pohamować się przed zakupem kolejnych okazów nawet wtedy, gdy nie mają gdzie ich posadzić. Ale jest na to rada. Na każdym balkonie jest pusta ściana budynku lub ścianka dzieląca od sąsiada. Właśnie tu można zawiesić pojedyncze doniczki albo ozdobne półki na sadzonki. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, by nie obciążać balkonu zbyt dużą masą. A ładna półka, metalowy czy wiklinowy pojemnik będą dodatkową ozdobą.
W kącie balkonu świetnie sprawdzają się coraz powszechniej stosowane regały na rośliny – niektóre zajmują mniej miejsca niż zwykłe krzesło, a można na nich ustawić od kilku do kilkunastu doniczek. Na każdym balkonie zmieści taki stojak z kilkoma półkami. Półki są od siebie tak oddalone, że nawet przewisające pędy nie będą się zaczepiać o okazy rosnące niżej. W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych dostępne są regały w kolorze brązowym i białym. Lecz jeśli nie pasują one do stylu naszego balkonu, można je przemalować albo ozdobić motywami roślinnymi.
Na półkach uprawiać można nie tylko rośliny sezonowe, takie jak pelargonie, petunie, werbeny czy lobelie. To również doskonały sposób na założenie mini ogródka ziołowego lub warzywnego (szczególnie jeśli stanowisko jest słoneczne). Doskonale będą się tu prezentowały w glinianych doniczkach sadzonki tymianku, bazylii, szczypiorku, melisy lub mięty (na balkon wybierajmy zawsze odmiany o mniejszej sile wzrostu), a także truskawki, poziomki, pomidorki koktajlowe czy miniaturowe papryki. Taka mieszana kompozycja może zostać wzbogacona kwitnącymi okazami lawendy, a nawet soczyście zielonymi bukszpanami strzyżonymi w kule czy różami szczepionymi na pniu. Wszystko zależy od naszych upodobań i wyobraźni. Na półkach można również ustawiać rośliny wynoszone z domu na lato.
Zamiast kupowanych półek i regałów w roli stojaka na rośliny w pojemnikach można ustawić stary drewniany stolik na metalowych nóżkach. Pasować będą do niego pokryte mchem kamienne lub gliniane donice.
Pojedyncze pojemniki wieszane na ścianach nie mogą mieć dziur od spodu, aby ściana nie pokryła się zaciekami. Przy takim pionowym ogródku wybierajmy nieduże rośliny sezonowe, zioła oraz niewielkie okazy o przewisających pędach. Trzeba pamiętać, że dekoracja będzie wyłącznie sezonowa. W małych pojemnikach rośliny nie przetrwają zimy. Jesienią można ozdobić pojemniki wrzosami, miniaturowymi chryzantemami, suszonymi przebarwionymi liśćmi, kolorowymi dyniami ozdobnymi, a później zastąpić je ozdobami bożonarodzeniowymi. A wiosną, z początkiem nowego sezonu, gdy zrobi się ciepło i słonecznie, najlepiej posadzić już kwitnące rośliny cebulowe.