Długa i wąska rabata składająca się głównie z roślin sezonowych świetnie udekoruje ścieżkę prowadzącą od furtki do domu.
Kompozycja ma prosty układ, a rośliny kwitnące na różowo lub niebiesko posadzone zostały plamami, które się regularnie powtarzają. Ciekawym dodatkiem do okazów kwitnących są kępy trawy ozdobnej, rozplenicy, o bordowych liściach. Środek zajmują okazy najwyższe, zaś po bokach najniższe, które dodatkowo przez cały sezon mają efektowne liście.
Co tu rośnie?
Na rabacie dominują gatunki sezonowe i nie zimujące w gruncie. Niebieskie wąskie kwiatostany należą do szałwii (Salvia). Jasnoróżowe i białe kwiaty znajdujące się obok szałwii to kwitnące miniaturowe dalie. Obok widać kilka ciemnoróżowych pelargonii. Brzeg wyznacza duża kępa begonii stale kwitnącej (Begonia semperflorens) oraz kilka sztuk żeniszków meksykańskich (Ageratum houstonianum) o jasnoniebieskich kwiatach. Wszystkie znajdujące się w kompozycji rośliny wymagają słonecznego stanowiska.
Co można zmienić?
Podobny układ można stworzyć zamieniając gatunki sezonowe na byliny. Dalie najlepiej zastąpić różowymi i białymi zawilcami japońskimi (Anemone hupehensis). Rolę pelargonii na rabacie przejąć mogą goździki brodate (Dianthus barbatus), a szałwii i żeniszków – tworzące szerokie kępy bodziszki łąkowe (Geranium pratense). W miejscu begonii znaleźć się może wiesiołek okazały (Oenothera speciosa).
- Zawilec japoński (Anemone hupehensis) – osiąga 90 cm wysokości. Kwitnie na różowo lub biało od sierpnia do października. Lubi wilgotne i próchniczne podłoże i lekko zacienione stanowiska. Jesienią roślinę należy przykryć warstwą suchych liści, by lepiej przezimowała. W sprzedaży spotkać można kilka odmian zawilca o bardziej intensywnej barwie kwiatów.
- Goździk brodaty (Dianthus barbatus) – roślina dwuletnia osiągająca ok. 40 cm wysokości, zależnie od odmiany. Kwitnie od czerwca do lipca na biało, różowo, fioletowo lub czerwono. Wymaga próchnicznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża i słonecznego stanowiska.
- Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) –dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie na niebiesko od czerwca do sierpnia. Liście tego gatunku są klapowane i głęboko powcinane. Roślina doskonale radzi sobie na przeciętnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Najlepiej kwitnie w półcieniu. Tworzy szerokie kępy. Nie wymaga okrywania na zimę.
- Wiesiołek okazały (Oenothera speciosa) – niska bylina dorastająca do 40 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września na blado różowo. Kwiaty mają średnicę 4-7 cm i ładnie pachną. Gatunek ten najlepiej rośnie na przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu o odczynie obojętnym. Wymaga słonecznego stanowiska. Może pełnić rolę rośliny okrywowej. Doskonale nadaje się na obwódki rabat. W bezśnieżne zimy wymaga okrycia.
Zdjęcia: 123RF