Zakup mieszkania z ogródkiem to znakomita okazja do tego, aby stworzyć sobie przytulną oazę zieleni; miejsce gdzie można wypoczywać, zrelaksować się po ciężkim dniu. Oczywiście ograniczeniem jest powierzchnia przydomowych ogródków – średnio jest to kilkadziesiąt metrów. Jednak poprzez odpowiednią aranżację, zastosowanie pewnych rozwiązań można zdziałać cuda.
Artykuł sponsorowany
Tak naprawdę niewielki metraż ogródka nie jest znaczący. Wystarczy trzymać się zasady – zbyt wiele różnych roślin lub elementów małej architektury to droga do klęski. Szafowanie różnorodnością barw, upychanie na siłę najróżniejszych zdobień nie wyjdzie nam na dobre. Końcowy efekt może okazać się nieestetyczny; będzie pstrokato, a przebywanie w takim ogródku stanie się mało komfortowe.
Minimalizm w postaci trawnika, czy coś innego?
Wiele osób posiadających ogródek przy swoim mieszkaniu w bloku decyduje się zasiać trawę i na tym poprzestać. Oczywiście taki minimalizm jest dobrym rozwiązaniem, kiedy wybierze się odpowiedni rodzaj trawy oraz będzie się regularnie o nią dbało. Nie przebywając codziennie w domu, nie mając czasu na codzienne doglądanie trawnika albo po prostu mając w domu dzieci lub psa lepiej zdecydować się na inne rozwiązania. Prosta w montażu nawierzchnia, przygotowanie alejek, choćby z ładnego żwiru, to doskonałe rozwiązanie. Będzie ładnie, estetycznie i prawie bezobsługowo.
Rośliny idealne do małych ogródków
Mała przestrzeń ogródka przydomowego daje możliwość stworzenia dość prostej kompozycji. Pamiętajmy, by dobierać karłowe i wolno rosnące gatunki, które nie wymagają uciążliwej pielęgnacji (np. jodła kalifornijska ‘Compacta’, miłorząb dwuklapowy ‘Horizontalis’ i ‘Pendula’, jałowiec chiński ‘Monarch’, ‘Obelisk’ i ‘Plumosa’, świerk pospolity ‘Nidiformis’, czy sosna górska ‘Gnom’, ‘Kobold’ lub ‘Mops’). W małym ogródku sprawdzają się też rośliny szczepione na pniu (gatunki iglaste, krzewy liściaste i róże). Najlepiej zdecydować się na kwitnące rośliny wieloletnie. Należy dobierać rośliny, które nie rozrosną się zbyt mocno i nie będą przeszkadzać sąsiadom – ani tym, z góry, ani z boku. Warto również inwestować w takie byliny, krzewy i drzewka, które zaakceptują istniejące warunki glebowe i stanowisko (pod względem nasłonecznienia). Jeżeli warunki glebowe nie pozwalają na sadzenie roślin w gruncie, można pomyśleć o podwyższonych rabatach lub postawić rośliny w stylowych donicach.
Meble ogrodowe najlepsze do małego ogródka
Ogródek przy mieszkaniu nie daje wielu możliwości, jeśli chodzi o małą architekturę. Nie zmieścimy w nim altany z ławkami; zresztą ich montaż wymaga zezwolenia. Dlatego w takiej sytuacji należy zainwestować w komplet mebli ogrodowych, stylem powinien pasować do wyposażenia domowego salonu. W końcu taki ogródek to jego przedłużenie.
Zainteresował Cię temat, przeczytaj więcej na: https://nowe-nieruchomosci.pl/blog/wlasny-ogrodek-w-centrum-miasta-marzenie-do-spelnienia/