Sasanka to niezwykle efektowna i mało wymagająca bylina. Kwitnie wczesną wiosną, gdy pozostałe rośliny na rabacie jeszcze drzemią.
Sasanki są łatwe w uprawie, lecz niestety krótkowieczne. Żyją do 4-5 lat. Doskonale radzą sobie na suchym podłożu ze względu na głęboki system korzeniowy. Najlepiej prezentują się w alpinariach, rabatach żwirowych i ogródkach skalnych. Lubią przepuszczalne, wapienne, lekkie podłoże i słoneczne albo lekko zacienione stanowiska.
W Polsce na naturalnych stanowiskach rosną obecnie 4 gatunki sasanek (kiedyś było ich 5). Można je spotkać w Tatrach – sasanka alpejska (Pulsatilla alpina), w Dolinie Biebrzy – sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis), na nizinach – sasanka wiosenna (Pulsatilla vernalis) i na Lubelszczyźnie – sasanka otwarta (Pulsatilla patens). Oczywiście wszystkie objęte są ochroną gatunkową i w stanie naturalnym można je wyłącznie podziwiać. Gatunkiem, który wyginął na terenach Polski, jest sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris).
Uprawiane w ogrodach sasanki dorastają najczęściej do 10-40 cm wysokości. Mają dzwonkowate, zwisające kwiaty. Liście, łodygi i płatki kwiatów tych roślin są owłosione. Byliny te kwitną wczesną wiosną, w tym samym czasie, co rośliny cebulowe – od marca do kwietnia. Po przekwitnięciu łodyga się wydłuża i na jej końcu pojawia się efektowny, puszysty owocostan z nasionami, który utrzymuje się aż do czerwca.
Jak zdobyć okazy sasanek? Nasiona można kupić lub pozyskać z przekwitłych okazów (w czerwcu) i od razu wysiać do gruntu. Jeżeli chcemy się cieszyć widokiem tych wdzięcznych roślin, pamiętajmy, aby wybrać dla nich miejsce, w którym nie gromadzi się woda.
Zdjęcia: 123RF, pixabay.com/