Wykorzystywana od najdawniejszych czasów. Trwała, elegancka i kolorowa. Doniczka gliniana nigdy nie przestanie być modna.
Wypalane w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, klasyczne gliniane donice to jedna z piękniejszych ozdób balkonu lub tarasu. Choć przez pewien czas zachwycaliśmy się pojemnikami metalowymi i zrobionymi ze sztucznego tworzywa, obecnie na szczęście coraz częściej sięgamy po tradycyjne gliniane pojemniki na rośliny. Można je dostać w marketach, ale te wykonane na kole garncarskim w pracowni ceramicznej, choć dużo droższe, będą z pewnością ciekawiej ozdobione. Pasują do ogrodów o charakterze rustykalnym i śródziemnomorskim, a także na taras czy balkon w stylu retro bądź vintage.
Niektóre mają delikatny wzór wyciśnięty wokół brzegu, ornamenty lub uchwyty. Pelargonie bluszczolistne, petunie o przewieszających się pędach czy pachnące cytrynowo plektrantusy doskonale prezentować się będą w naczyniach przypominających starożytne wazy i amfory. Taka ozdoba nada wnętrzu swoisty charakter. Do wyboru mamy doniczki nieszkliwione lub kolorowe, szkliwione.
Na mocno nasłonecznionym balkonie, gdzie nie ma miejsca na stawianie pojemników na podłodze, kwiaty sezonowe najlepiej powiesić na ścianie. Naprzemiennie ułożone pojemniki tworzą ciekawy wzór. Kochające słońce, pochodzące z Afryki pelargonie będą się w nich prezentowały najlepiej. Nie zapomnijmy o regularnym i częstym podlewaniu roślin, które w takich warunkach potrzebują dużej ilości wody, szczególnie w upalne dni.
Ceramiczne donice mają jedną ogromną zaletę, o której warto pamiętać. Jeśli zdecydujemy się właśnie na nie, będą pasowały do pozostałych glinianych pojemników, nawet kupionych zupełnie u innego producenta lub właściciela pracowni ceramicznej. Można zestawiać ze sobą donice wykonane w Polsce wraz z tymi przywiezionymi z wycieczek do Hiszpanii, Włoch czy Grecji.
A jeżeli nie mamy miejsca na balkonie, bo jego powierzchnia liczy zaledwie jeden metr kwadratowy albo dysponujemy wyłącznie miejscem przy balustradzie, sięgnijmy po kolorowe talerze malowane w kwieciste wzory, które równie ładnie jak rośliny ozdobią okna domu. A przy tym nie wymagają podlewania, tak jak żywe kwiaty.





W glinianych pojemnikach dobrze prezentują się wszystkie rośliny sezonowe, zarówno krwistoczerwone pelargonie i werbeny, jak i różowe czy fioletowe petunie, surfinie, odporne ma przymrozki bratki. W dużych ceramicznych naczyniach można na lato wystawiać na balkon lub taras uprawiane we wnętrzach oleandry, drzewka cytrynowe oraz oliwki. Nieszkliwione pojedyncze doniczki lub wielodoniczki z kilkoma otworami na rośliny przydają się do uprawy ziół, truskawek, poziomek albo niedużych warzyw.
Szlachetna glina najładniej prezentować się będzie na kamiennej posadzce. W ogrodzie stylizowanym na śródziemnomorski będzie idealnie współgrała z kolorem niebieskim oraz beżowym i szarym. Jako tła dla donic należy zatem użyć drobnego żwiru albo dużych kamiennych płyt z piaskowca. Pojemniki mrozoodporne pozostawione na okres zimowy na zewnątrz można wypełnić ładnymi otoczakami albo muszlami. Przy sadzeniu roślin wiosną dobrze pamiętać o tym, że gliniane donice wypełnione drenażem i ziemią stają się bardzo ciężkie. Dlatego nasadzenia najlepiej wykonywać w miejscu, w którym dany okaz będzie stał przez wiosną, latem i jesienią.