Jest ciepły, wygląda naturalnie i ładnie komponuje się z roślinami. Można biegać po nim boso.
Coraz chętniej wybierane drewno na podłogę tarasu czy balkonu ma wiele zalet. Dzięki dostępności wytrzymałych gatunków drewna, w tym także gatunków egzotycznych (bangkirai, cumaru, merbau, ipe, tatajuba, massaranduba, sosny karelskiej, modrzewia syberyjskiego, dąb) tego typu nawierzchnia jest dość trwała i mało kłopotliwa w utrzymaniu. Poza tym budowa drewnianej podłogi przebiega dość szybko i w sposób mało skomplikowany (np. w porównaniu z mozaiką z kafli, terakotą, kostką granitową). Wymaga jednak odpowiedniej podbudowy. Dlatego projekt i montaż najlepiej zlecić specjaliście. Do zabezpieczania materiału wykorzystuje się olej (barwa naturalna lub z dodatkiem środka koloryzującego). Bez oleju drewno szarzeje i szybko się niszczy.
Większość gatunków drewna egzotycznego ma wiele zalet – jest odporne na zmiany temperatur, na działanie owadów, kwasów i środków chemicznych. Przy tym łatwo je przyciąć i formować, gdyż jest plastyczne. Do budowy tarasu wykorzystuje się deski ryflowane, czyli żłobione, co zapobiega poślizgnięciu się na mokrej nawierzchni. Łatwo z nich wybudować schody, zamontować lampy i dobrać ogrodowe meble.
Deski kompozytowe, które coraz częściej montuje się na tarasach to mieszanka naturalnych włókien drewna z tworzywem sztucznym. Tego typu materiał przypomina naturalne deski, a przy tym jest dużo trwalszy. Od naturalnych desek różni się jednak tym, że nie ma sęków, jego kolor jest jednolity. Desek kompozytowych nie trzeba do rok malować olejem. Można je układać bezpośrednio na betonie, gdyż nie wymagają izolacji od podłoża. Sposób ich montowania sprawia, że nie widać gwoździ ani wkrętów. Jednak niewielka zawartość procentowa materiału naturalnego sprawia, że nie są aż tak urodziwe, jak powszechnie stosowany materiał.
Zalety drewnianej nawierzchni to przede wszystkim naturalny wygląd. Jasno- czy ciemnobrązowy kolor doskonale komponuje się z meblami, roślinami w pojemnikach. Jest neutralny, więc nie będzie dominował nad innymi nawierzchniami zastosowanymi w ogrodzie. Poza tym po takiej nawierzchni można chodzić boso, jest ciepła i nie nagrzewa się w słońcu tak mocno jak kamień lub płytki ceramiczne.