Nieprzeładowany, uporządkowany i elegancki. W dobrym guście i bardzo wygodny. Taki powinien być taras urządzany od początku do końca z dbałością o wszystkie szczegóły.
Tu ważny jest każdy detal, musi bowiem pasować do stylu budynku i być przedłużeniem salonu. Meble barwą, charakterem i kolorem powinny zostać dobrane tak, by stanowiły dopełnienie otaczającego ogrodu. Biel będzie świetnym kompanem dla ciemnozielonych formowanych krzewów, okazów strzyżonych, a także wielobarwnych rabat bylinowych. Mocne i wyraziste formy znajdujące się na tarasie dominują,toteż otaczające kompozycje roślinne powinny być stonowane i nie narzucające się. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się nasadzenia jednogatunkowe – długie żywopłoty, pasy krzewów, łany jednorodnych bylin albo traw.
Dobierając detale i wyposażenie tarasu pamiętajmy, by elementów mocno przyciągających oko nie było zbyt dużo. Jeżeli nawierzchnia i ściany są mało wyraziste, można zastosować bardzo kolorowe pokrycia na meble lub posadzić rośliny w donicach o oryginalnych formach, zwracających uwagę kształtem i barwą. Jeżeli jednak architekt zadbał o ciekawą posadzkę i tło, dobierzmy stonowane pokrycia na fotele i tarasowe kanapy. Rośliny umieścić można wówczas w jednakowych donicach.
Warto pamiętać, że minimalizm jest bardzo modny i nie ozdabiając wnętrza zbyt dużą ilością przedmiotów będziemy mogli, gdy nam się znudzi, zmieniać je niewielkim nakładem kosztów i pracy. Dla osób lubiących otaczać się dużą ilością roślin, ciekawa może wydać się propozycja posadzenia wszystkich na ścianie w doniczkach jednakowej wielkości. To świetna ozdoba nie zajmująca dużo miejsca; przy takim układzie pozostawiamy sobie większa powierzchnie użytkową posadzki. Można zaprosić gości, urządzić dzieciom przyjęcie urodzinowe lub spotkanie w gronie znajomych bez obawy, że ktoś stłucze stojącą na posadzce donicę. Poza tym rośliny można wymieniać dobierając je do pory roku. Wiosną kwitnąć w pojemnikach na ścianie mogą gatunki cebulowe lub odporne na mróz bratki, latem taras zabłyśnie kolorowymi lobeliami, pelargoniami czy miniaturowymi petuniami, a jesienią wnętrze można ożywić kompozycjami z wrzosów lub miniaturowych chryzantem.
Jeżeli otoczenie tarasu to równa murawa, obok dobrze będzie się prezentować jedno większe drzewo o parasolowatej koronie, na przykład surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) ‘Nana’, klon pospolity (Acer platanoides) ‘Globosum’ , wiśnia (Prunus) ‘Umbraculifera’, robinia akacjowa (Robinia pseudoacaccia) ‘Umbraculifera’ lub jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) ‘Nana’. Takie drzewo nie zasłoni domu i nie zacieni za mocno tarasu, nadaje się do każdego, nawet bardzo małego ogrodu i będzie ładnie komponowało się z architekturą.