Taras to bez wątpienia jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w domu. Umożliwia wypoczynek oraz oddawanie się ulubionym zajęciom na świeżym powietrzu, w towarzystwie bliskich lub kubka herbaty i interesującej lektury. Taras wielu osobom kojarzy się z miejscem zbudowanym w okolicy ogrodu. Możemy usytuować go jednak w mniej oczywistej lokalizacji, na przykład… na płaskim dachu. O czym pamiętać, podejmując się budowy takiej przestrzeni
Artykuł sponsorowany
Jakie formalności?
Adaptacja płaskiego dachu na taras nie należy do najprostszych zadań. Nie oznacza to jednak, że już na wstępie powinniśmy dawać za wygraną. Efekt z pewnością wynagrodzi nam chwilowe trudy. Pamiętajmy o przygotowaniu dokładnego projektu budowy lub przebudowy i wystąpieniu o pozwolenie na wprowadzanie zmian w konstrukcji budynku. Niezbędne będzie również uzyskanie ekspertyzy dotyczącej możliwości adaptacji i wytrzymałości domu – budowę tarasu na płaskim dachu traktuje się bowiem jako generalny remont.
Właściwa konstrukcja
Tradycyjny układ dachu nie daje możliwości zaadaptowania go na taras. Zanim zaczniemy więc planować przebudowę, skonsultujmy się z ekspertem, by dowiedzieć się, czy nasz dach będzie w stanie przyjąć dodatkowe obciążenie w postaci tarasowej przestrzeni. Budowę tarasu umożliwia tzw. konstrukcja odwrócona, w której warstwa ocieplająca budynek znajduje się w miejscu warstwy uszczelniającej. Odpowiednio ułożone warstwy (w skład których wchodzą m.in. strop, izolacja, aż po deski tarasowe) sprawią, że konstrukcja będzie szczelna i wytrzymała.
Elementy wykończeniowe
Taras na dachu powinien zostać szczególnie zabezpieczony. Konieczne będzie więc zamontowanie barierek ochronnych. Powinniśmy zadbać także o odpowiednie zadaszenie – im wyżej położony taras, tym promienie słoneczne będą bardziej uciążliwe. Warto zadbać także o wytrzymałą nawierzchnię – świetnie sprawdzą się deski kompozytowe, będące połączeniem wysokogatunkowego, naturalnego drewna i tzw. polimerów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych składników deski są trwałe, odporne na różne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia. Nie wymagają też malowania i impregnowania – do ich pielęgnacji wystarczy woda z delikatnym środkiem czyszczącym. Na rynku działa wielu producentów tych materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje firma ProDeck, które produkty wytwarzane są w polskiej fabryce, a gwarancja na nie sięga nawet 25 lat.
Taras na dachu jest ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie niebanalne projekty. To także dobry pomysł dla właścicieli niewielkich działek, chcących zaoszczędzić miejsce w ogrodzie. Decydując się na budowę takiej przestrzeni pamiętajmy o wszystkich formalnościach i wyborze wysokiej jakości elementów wykończeniowych – zagwarantuje nam to trwałość, komfort użytkowania i satysfakcję na lata.