W ogrodzie między wnętrzami warto zaakcentować przejście, rodzaj drzwi. Najpiękniej wygląda połączenie dwóch ogrodowych saloników porośnięte bujnym, kwitnącym pnączem.
Ogrodowa bramka lub długa pergola nad ścieżką to wielka ozdoba każdego ogrodu. Materiał do budowy takiej konstrukcji zawsze trzeba dobierać do stylu ogrodu i budynku. Najefektowniejsze są bramki wykonane z naturalnego kamienia, z cegły, drewna lub metalu. Stawiając je pamiętajmy o tym, by były stabilne i wytrzymałe. Masa liści i kwiatów w sezonie wegetacyjnym waży dość dużo.
Miejsce, w którym ustawimy konstrukcję pod pnącza, należy wybrać starannie. Bramka może stanowić wejście do kolejnego ogrodowego wnętrza, przejście między dwiema częściami ogrodu o różnych funkcjach, a na dużej posesji – przesmyk do mało widocznego zakątka. Konstrukcja z kwitnącym pnączem to również dobry akcent, który może znaleźć się na końcu długiej i wąskiej ścieżki – dzięki temu przestrzeń nie będzie monotonna, a idąc skupiamy uwagę na oplatającej podporę roślinie.
Bramka powinna prowadzić do celu. Nie stawiajmy jej pośrodku trawnika czy rabaty, gdzie wygląda sztucznie i dziwnie. Dostosujmy też jej szerokość i wysokość do naszego wzrostu. Pamiętajmy, że nieraz będzie trzeba przejechać pod nią taczką wypełnioną liśćmi lub długimi gałęziami.
Przy planowaniu miejsca na ogrodową bramkę sprawdźmy, co widać przez nią z obu stron. Może to być fragment oczka wodnego, ogrodowa rzeźba, fontanna albo niezwykła roślina o ciekawym pokroju bądź oryginalnym kolorze ulistnienia. Boki konstrukcji powinny być otoczone krzewami lub przylegać do bylinowej rabaty. W nawierzchni warto zaznaczyć tylko wizualnie próg, aby wygodnie tamtędy chodzić, jeździć kosiarką bądź taczką.
Jeżeli ktoś nie gustuje w kwitnących pnączach, może również uformować ogrodową bramkę z nadających się do tego roślin. Graby, lipy, duże cisy lub żywotniki, cyprysiki i ligustry dobrze znoszą strzyżenie i sprawdzają się w tej roli. Jednak żeby efekt był naprawdę ciekawy, trzeba pamiętać o kilkukrotnym, regularnym strzyżeniu roślin.
Pnącza na ogrodowe bramki
- Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus)
- Glicynia chińska (Wisteria floribunda) – tylko duże konstrukcje
- Powojnik (Clematis)
- Róża pnąca (Rosa)
- Wiciokrzew (Lonicera)
Gatunki do formowania
- Cis pospolity (Taxus baccata)
- Grab pospolity (Carpinus betulus)
- Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
- Śliwa ałycza (Prunus cerasifera)
- Świerk pospolity (Picea abies)
- Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)
- Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)