Ta niewielka bylina pokryta delikatnym szarym meszkiem rośnie w Polsce jedynie w Tatrach. W ogrodach można ją sadzić w szczelinach między kamieniami na skalniakach.
Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) rośnie w Europie w wysokich partiach gór. W Polsce spotyka się ją jedynie w Tatrach. Na Podhalu nazywano ją niegdyś “kocią łapką”. Najwyżej położone stanowisko, w jakim szarotkę znaleziono w naszym kraju, znajdowało się na wysokości 1840 m n.p.m. Ta niepozornie wyglądająca bylina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Osiąga wysokość 5-30 cm. Wszystkie jej części pokryte są szarym kutnerem. Zakwita latem w lipcu i sierpniu. Ma żółte kwiaty, które zebrane są na szczycie pędu i tworzą płaski kwiatostan. Pod nim znajdują się wąskie liście – całość od góry ma kształt gwiazdy.
Liście szarotki są wąskie, szaroniebieskie i zwężają się u podstawy. Tak jak pozostałe części rośliny, pokryte są kutnerem chroniącym przed nadmiernym parowaniem, palącym słońcem oraz zimnem.
Miejsca, w których rośnie szarotka alpejska, to mocno nasłonecznione górskie murawy, trudno dostępne skalne półki i szczeliny. Roślina ta lubi podłoże zasadowe, wapienne i suche. Zimą zwykle schowana jest pod grubą warstwą śniegu. Mimo że rośnie w nieprzyjaznym, górskim środowisku, to w uprawie jest dość wymagająca. Musi mieć zapewnione bardzo nasłonecznione miejsce, w którym nie będzie zbierać się woda. Przed posadzeniem należy pamiętać o wzbogaceniu podłoża w wapń. Może się zdarzyć, że po kilku sezonach zginie. Szarotka wymaga okrywania na zimę warstwą liści.
W ogrodzie skalnym szarotka może rosnąć w towarzystwie bylin o podobnych wymaganiach siedliskowych, na przykład w pobliżu macierzanki piaskowej, rojników, rozchodników, dziewięćsiłu bezłodygowego, skalnicy, goździka postrzępionego lub płomyka szydlastego.
Kwiaty szarotki często spotykamy zarówno w symbolice, jak i w zdobnictwie krajów, w których rosną. W Szwajcarii szarotka jest uznawana za symbol czystości i niewinności. Ten skromny biały kwiatek zdobi kołnierze mundurów jednostek podhalańskich Wojska Polskiego, widnieje również w herbie Podhala Nowego Targu. Szarotka alpejska znajduje się również w logo austriackiej górskiej służby ratowniczej.