Oto sylwetki 16 drzew, z których wybieramy Drzewo Roku 2017. Głosowanie przez internet do 30 w czerwca 2017 r TUTAJ.
Dąb Cesarz z Obornik Śląskich
Dąb szypułkowy (Quercus robur) ma ok. 500 lat, obwód 6,5 m, wysokość 25 m, woj. dolnośląskie. To największe drzewo w okolicy, w której rośnie. Z drzewem wiąże się legenda o wielkim, ognistym ptaku, który podobno gniazdował w jego koronie. Ponoć ptak był posłańcem bogów. Pod drzewem składano ofiary, było to miejsce kultu. Wierzono, że świeże liście tego dębu przynoszą szczęście, zaś suche – nieszczęście. Do tej pory dąb budzi szacunek wśród mieszkańców miasta.
Dąb i sosna z Sosnowicy
Dąb szypułkowy (Quercus robur) i sosna zwyczajna (Pinus silvestris), wiek ponad 200 lat, woj. lubelskie. Z drzewami wiąże się historia miłosna Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej. Na znak miłości Ludwika i Tadeusz zasadzili obok siebie dwa drzewa (sosnę i dąb), które rosnąc splotły się ze sobą. Jednak, podobnie jak miłość młodych, tak i oba drzewa któregoś dnia uschły.
Grusza w Kamionce
Grusza (Pyrus), wiek ok. 160 lat, woj. opolskie. Pień tego drzewa przypomina wazon. W jego wnętrzu mieszkają ptaki. Matka właściciela drzewa, która dożyła wieku 92 lat mawiała swoim dzieciom – “Jedzcie te gruszki, a będziecie żyć tak długo jak ja”. Grusza widnieje w herbie Kamionki – gdy w XIV wieku przybyli w to miejsce pierwsi osadnicy w okolicy rosły gruszki, które rodziły owoce twarde jak kamienie.
Platan z Zarzecza
Platan klonolistny (Platanus acerifolia), wiek ok. 300 lat, 26 m wys., woj. podkarpackie. Drzewo rośnie w parku Dzieduszyckich. Dawniej pod nim chowano wszystkie konie, które padły w majątku – miały być pożywką dla tej pięknej rośliny. Pod platanem urządzano biesiady. Wiejskie kobiety mogły się tu uczyć, czytać i tańczyć. Po II wojnie światowej młodzież z technikum rolniczego, które funkcjonowało w zespole parkowo-pałacowym, wystawiała pod nim sztuki. Do tej pory w tym miejscu organizowane są rozmaite występy.
Dąb Karlik
Dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 200 lat, woj. opolskie. Znajduje się w pobliżu rogatek kolejowych. Pod konarami tego wielkiego drzewa podróżni mogą schronić się w czasie upałów. W pień tego drzewa wbudowany jest przedwojenny schron przeciwlotniczy.
Dąb Grodzisk Wielkopolski
Dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 340 lat, woj. wielkopolskie, pomnik przyrody. W pniu tego drzewa znajduje się wielka dziupla, która ponoć powstała na skutek uderzania pioruna. Wewnątrz dziupli znajduje się drewniana figura Matki Boskiej Dobrego Zawierzenia. Madonna jest symbolem ludzi walczących z chorobami nowotworowymi, którzy w jej obliczu szukają pocieszenia. Z tym drzewem związana jest również legenda o dwóch psach z ludzkimi twarzami, które ponoć pojawiały się w tym miejscu – legenda głosi, że wybiegające z ciemności psy znikały tuż przy uszkodzonym przez piorun drzewie.
Dąb Karczmarz
Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), wiek ok. 350 lat, woj. zachodniopomorskie. W czasach, gdy Międzyzdroje były małą, rybacką wioską, w pobliżu skrzyżowania dróg będących szlakiem handlowym i blisko dawnej karczmy wyrósł dąb. Z czasem zabudowania przykrył piasek. Ale drzewo pozostało.
Dąb Niepodległości
Dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 100 lat, woj. podlaskie. W 1928 roku, przy budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zasadzono Dąb Niepodległości. Co roku, 11 listopada, uczniowie szkoły i władze miasta oraz powiatu pod tym drzewem składają kwiaty i zapalają znicze.
Dąb Partyzantów
Dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek. ok. 350 lat, woj. świętokrzyskie. Pod tym drzewem w czasie I wojny światowej, gdy nadciągał front, na polanie odprawiane były msze w intencji parafian. W czasie II wojny światowej w tym miejscu partyzanci składali przysięgi.
Dąb Dębolandia
Dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 300 lat, woj. warmińsko-mazurskie. Drzewo bezcenne z punktu widzenia przyrodniczego. Jest siedliskiem życia wielu gatunków owadów, m.in chronionego gatunku chrząszcza – pachnica dębowa (Osmoderma barnabita), który bytuje w spróchniałych dziuplach drzew.
Drzewo Mrożek
Lipa drobnolistna (Tilia cordata), wiek. ok. 130 lat, woj. małopolskie. Rośnie w miejscowości Bożęcin, w której urodził się Sławomir Mrożek. Przyszły pisarz, co dziennie, w drodze do szkoły witał się z tym właśnie drzewem.
Feniks kanaryjski
Phoenix canariensis, wiek ok. 170 lat, woj. śląskie. Do Gliwic drzewo przyjechało w 1924 roku z okazji Wielkiej Wystawy Roślin Egzotycznych. Potem trafiło do oranżerii w parku im. Fryderyka Chopina. Ze względu na jego wzrost trzeba było rozbudować obiekt; powstały nowe szklarnie – obecnie jest to Palmiarnia Miejska.
Dąb Kazimierz Wielki
Dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 720-770 lat, woj. kujawsko-pomorskie, pomnik przyrody, drugi pod względem obwodu pnia dąb w Polsce. Należy do grupy Dębów Bąkowskich i rośnie na terenie Domu Dziecka w Bąkowie. W spróchniałym wnętrzu tego drzewa mieści się 15 osób.
Kasztany jadalne
Kasztan jadalny (Castanea sativa), 7 drzew, wiek ok. 190 lat, woj. zachodniopomorskie. Drzewa stanowią pozostałość po alei kasztanów jadalnych. Zostały posadzone w XIX wieku przez Carla Philipa Humberta i jego żonę Annę. Były częścią parku wzorowanego na trendach panujących wówczas we Francji.
Kolorowe drzewo
Lipa drobnolistna (Tilia cordata), wiek ok. 60-70 lat, woj. pomorskie. Kolorowe domki dla ptaków zawieszone na obumarłym drzewie. Instalacja stworzona przez dzieci i młodzież podczas ekologicznych warsztatów artystycznych. Stało się symbolem troski o dobro przyrody.
Topola Helena
Topola czarna (Pupulus nigra), wiek. ok 220 lat, woj. pomorskie. Rośnie w miejscowości Hel. Imię otrzymała na cześć Heleny, żony komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, który przez 32 dni walczył w obronie Helu. Kiedyś obok rosło jeszcze drugie drzewo. Gdy uschło, z jego pnia powstała rzeźba przedstawiająca rybaków wyciągających z wody sieci.