W grudniu pracy w ogrodzie mamy niewiele: czekając na święta Bożego Narodzenia możemy się zająć robieniem różnych kolorowych dekoracji.
Adwentowe wieńce z czterema świecami oraz typowe dekoracje na stół, drzwi lub do położenia na parapecie okiennym można kupić lub zrobić samemu. Gotową podstawę w kształcie kółka ze splecionych gałązek ozdabia się gałązkami z roślin iglastych (świerk, jałowiec, żywotnik), gałązkami jemioły, czerwonymi owocami róży, jabłkami i szyszkami sosnowym, świerkowymi lub modrzewiowymi. Wieniec przystrojony może być również bombkami, kokardami oraz ozdobami z filcu.
W tym czasie każde wejście do domu, furtkę do ogrodu czy okienny parapet można ozdobić według własnego gustu. Taki widok nikogo nie zdziwi! Wieńce najlepiej wyglądają na kontrastowym tle. Można sięgnąć po tradycyjny zestaw kolorów – zielony, czerwony i złoty. Warto jednak też eksperymentować i kupić farbę w sprayu, by zamienić smutne brązowe szyszki na złote, białe, żółte czy nawet fioletowe. W dekoracjach świetnie wygląda dodatek w postaci kolorowych pędów krzewów, np. wierzby, żarnowca czy derenia.
Suszone goździki, plastry owoców oraz pachnąca kora cynamonowa to ozdoby kojarzące się właśnie z Bożym Narodzeniem. Nie wszystkie muszą utonąć w świątecznym kompocie. Także i one doskonale wyglądają na świątecznych dekoracjach z roślin. Tuż przed wigilijną wieczerzą wieniec z iglastych gałązek można przystroić dodatkowo żywymi okazami, takimi jak liście gwiazdy betlejemskiej, kwiaty storczyków, róż bądź alstremerii.
Piękny wianek nie musi mieć wcale zrobiony z wielu elementów. Białe gałązki pokryte białą farbą udekorowane zostały czerwonymi owocami.
Suszone plastry pomarańczy i kora cynamonowa.
Nietypowa kompozycja z dużymi szyszkami świerkowymi oraz bazą z gałązek sosnowych. Długie igły dodają lekkości.
Oryginalny wianek z korków od butelek.
Brama wjazdowa na posesję z dwoma klasycznymi wieńcami.