Komary, tak jak i inne owady, mają swoje ulubione miejsca. Jak urządzić ogród, by było ich jak najmniej? Co w nim posadzić? Jest kilka gatunków roślin, których będą unikać, ze względu na zapach.
Brzęczenie komarów i ich dotkliwe ukąszenia mogą zepsuć niejeden wieczór w ogrodzie lub na tarasie. Żeby tego uniknąć warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, które odstraszają te owady. Do swojego rozwoju komary potrzebują ciepła i wilgoci. Samice składają jaja w wodzie, by w takim środowisku mogły rozwinąć się ich larwy. Larwy żyją kilka dni, są ruchliwe i po kilku dniach wykluwają się dorosłe owady. Samce są dla nas niegroźne. Ich pokarmem jest nektar kwiatów. Natomiast samice gryzą ludzi i zwierzęta, żywiąc się ich krwią.
Podczas zakładania ogrodu warto wiedzieć, że komary będą się lęgnąć w zbiornikach z wodą. Lubią też gęste zarośla.

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) to roślina, której komary unikają.
Jedną z bardziej znanych i popularnych blokad dla komarów jest moskitiera. Siatki można założyć na okna i drzwi. Wtedy owady nie będą miały wstępu do domu. Jednak w ogrodzie nie jest to takie proste. Moskitierę da się założyć w altanie, na balkonie lub zadaszonym balkonie. W ogrodzie walka z tymi owadami jest dużo trudniejsza.

Dymiąca spirala odstraszająca komary.
Owady nie lubią dymu, dlatego najprostszym sposobem (i najbardziej bezpiecznym dla zdrowia) jest postawienie dymiącej spirali lub zapachowej świeczki. Istnieją też środki chemiczne do stosowania na zewnątrz. Należy je jednak stosować z ostrożnością, gdyż są szkodliwe dla zdrowia. Na rynku dostępne są środki do opryskiwania krzewów w ogrodzie i ich zadymiania. Jednak jeśli działka jest niewielka, dobrze jest zastosować oprysk także na sąsiednich posesjach, w uzgodnieniu z ich właścicielami.
Naturalne zapachy, których komary nie lubią to m.in. olejek z citronelli, eukaliptusa, trawy cytrynowej, bodziszka. Podobno mniej narażeni na ukąszenia są ci, którzy spożywali czosnek. Zapach tej rośliny wydzielany jest przez skórę.

Szałwia (Salvia).
Rośliny, których nie lubią komary to: plektrantus koleusowaty (Plectrantus forsteri), aksamitka (Tagetes), pelargonia (Pelargonium), surmia bignoniowa (Catalpa bignoniodes), pysznogłówka (Monarda), żeniszek (Ageratum), kocimiętka Faassena (Nepeta xfaasseni), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), mięta (Mentha), szałwia lekarska (Salvia officinalis), rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), bazylia pospolita (Ocimum basilicum).

Larwy komarów żyją w wodzie.
Zdjęcia: 123RF