Wtórne wykorzystywanie tego, co już niepotrzebne, czyli „recykling”, będzie zawsze na czasie. Warto więc sięgać po starą, rozbiórkową cegłę, która pozwala tworzyć niebanalne budowle i jest przy tym ekologiczna.
Wydawać by się mogło, że stara cegła z rozbiórki nikomu się nie przyda. Nic bardziej mylnego! W ogrodzie taki materiał to rarytas. Nie dość, że daje ogromne możliwości tworzenia, to jeszcze wspaniale komponuje się z roślinnością. Nie krzyczy, jak sztuczne tworzywo intensywnymi kolorami, lecz naturalnie wtapia się w krajobraz. Bo przecież cegła wypalona z gliny, to sama natura. Można ją układać w rozmaite wzory (stosując na tarasie, balkonie lub do budowy murków przy krawędzi tarasu, albo schodków prowadzących do ogrodu). Doskonale wygląda sama oraz w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, na przykład kamieniem, drewnem, metalem bądź żwirem.
Ze względu na coraz większą popularność starej cegły na rynku kupić można również płytki wykonane z tego materiału. Mogą być one prostokątne, kwadratowe oraz w kształcie litery „L”. Przydają się szczególnie do wykładania nawierzchni balkonów, tam gdzie nie można obciążać zbytnio konstrukcji. Zależnie od producenta, mogą mieć różną grubość.
Ten naturalny materiał dodaje charakteru przestrzeni i podkreśla urodę posadzonych w pobliżu roślin. Co pasuje do nawierzchni i murów z czerwonej cegły? Nie ma jak klasyczne połączenia, czyli wszystkie gliniane lub kamienne donice, a w nich czerwone bądź różowe pelargonie, strzyżone bukszpany, funkie, róże szczepione na pniu, paprocie lub kępy ziół. Jeśli planujemy posadzić coś, co będzie wspinało się po murze ze starej cegły, pamiętajmy, że w cieniu sprawdzi się bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), zaś w słońcu pnące róże (Rosa) oraz milin amerykański (Campsis radicans).
Na rabatach w pobliżu ceglanego tarasu świetnie będą się prezentować różaneczniki i azalie (Rhododendron), hortensje, trawy ozdobne, paprocie oraz liczne byliny, takie jak bergenie, funkie, języczki, lawenda czy intensywnie pachnące floksy.
Ciekawe połączenie uzyskać można również stosując starą cegłę i drewniane belki. Taki tandem można wykorzystać budując na tarasie ceglane meble, ogrodową kuchnię albo słupy wspierające zadaszenie. Przy ceglanym murze można też montować żeliwne albo metalowe źródełka, rzeźby bądź podpory dla pnączy. Z cegły, jak z klocków, można tworzyć rozmaite formy, wszystko zależy od naszej wyobraźni – koła, okręgi, nieregularne nawierzchnie, postrzępione murki przypominające rozpadające się konstrukcje. A jeśli znudzi nam się jej brązowy kolor, można ją pomalować jednym lub wieloma kolorami i zyskać oryginalną ozdobę na tarasie albo balkonie.