Urządzenie ogródka skalnego wymaga tylko jednego – słońca. Rozmiar ogrodu, tarasu lub balkonu nie ma większego znaczenia.
Rośliny, które uprawia się w skalnych ogródkach, mają bardzo niewielkie wymagania w stosunku do jakości gleby, ilości miejsca do rozwoju i wilgotności gleby. Są bardzo łatwe w uprawie i idealnie nadają się do obsadzania małych przestrzeni. Skalniak z roślinami w ceramicznych doniczkach można urządzić nawet na ścianie balkonu na najwyższym piętrze. Doniczki umieszczone na półkach przymocowanych do ściany będą ciekawą dekoracją i zajmą niewiele miejsca. Dobrym miejscem do uprawy gatunków skalnych będzie nawet szczelina w murze albo w nawierzchni na podjeździe.
W szerokiej okrągłej misie jest wystarczająco dużo przestrzeni do uprawy kilku gatunków roślin. Pojedyncze okazy szybko się rozrastają, więc po kilku latach trzeba będzie je rozdzielić i posadzić w osobnych doniczkach. Między roślinami rozsypujemy niewielką warstwę żwiru i układamy kamyki.
Rojniki i rozchodniki, które wytrzymują najtrudniejsze warunki, bardzo często sadzi się na powierzchni dachów. Dlatego każdy dach lub daszek w ogrodzie może stać się miejscem do uprawy tych roślin – budka lęgowa dla ptaków, buda dla psa, składzik na narzędzia ogrodnicze albo wiata na drewno kominkowe. Warunkiem powodzenia w uprawie tych roślin jest odpowiednio wysoki brzeg. Ma on zapobiegać wypłukiwaniu podłoża spomiędzy roślin.
Ogródek z roślinami skalnymi można urządzić także w starym suchym pniu pozostałym po ściętym drzewie.
Gatunki do ogrodów skalnych
Na słonecznym stanowisku najlepiej sprawdzają się: aster alpejski (Aster alpinus), gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica), goryczka (Gentiana), goździk (Dianthus), macierzanka (Thymus), płomyk szydlasty (Phox subulata), rogownica (Cerastium), rojniki (Sempervivum), rozchodniki (Sedum), smagliczka (Alyssum), skalnica (Saxifraga), zawciąg (Armeria).