Urządzenie ładnego ogrodu skalnego wcale nie jest takie proste. Najlepiej, żeby powstał tam, gdzie istnieje naturalna różnica terenu.
Jest kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać, budując w ogrodzie ogródek skalny. Przede wszystkim wybieramy miejsce, gdzie znajduje się naturalna skarpa albo wzniesienie. Może to być też niewielka różnica terenu, na przykład między tarasem a trawnikiem. Materiał do budowy wybieramy po sprawdzeniu, jakie kamienie występują w okolicy. Wtedy całość będzie wyglądać naturalnie.
Ogródka skalnego nie umieszczamy na środku trawnika, tylko starajmy się w wtopić go w rabatę albo założyć w sąsiedztwie strumienia. Można go wybudować na wzniesieniu, które osłania zakątek wypoczynkowy w ogrodzie lub miejsce na grill. Sam w sobie nigdy nie stanie się gustowną ozdobą ogrodu.
Co posadzić w ogrodzie skalnym?
W takich warunkach dobrze czuły się będą wszystkie gatunki sucholubne: rojniki, rozchodniki, goryczki, gęsiówka kaukaska, skalnica, zawciąg nadmorski, rogownica kutnerowata, macierzanki, goździki oraz dzwonki. Pomiędzy kwitnącymi gatunkami ładnie prezentować się będą karłowe gatunki roślin iglastych (szczególnie kochające słońce sosny i jałowce), karłowe odmiany azalii oraz niskie, kępkowe trawy ozdobne (np. kostrzewa).