Są estetyczne i wyjątkowo oryginalne. Niegdyś kojarzone były wyłącznie architekturą miejską. Od kilku lat coraz częściej wykorzystuje się je do tworzenia konstrukcji ogrodowych.
Gabion to kosz w kształcie prostopadłościanu lub sześcianu wykonany z drucianej siatki i wypełniony różnymi materiałami. W ogrodzie z gabionów najczęściej buduje się mury oporowe służące do wzmacniania skarp (nadaje im się kształt wielkich stopni). Można konstruować z nich ogrodzenia, słupy wspierające pergole, murki oddzielające od siebie dwa wnętrza ogrodowe, a nawet ogrodowe meble.
Ściana z gabionów z wodotryskiem. Ciekawe połączenie kamieni z wodną taflą. Doskonałe rozwiązanie do ogrodu minimalistycznego, pasujące do nowoczesnej architektury.
Nieduże ławki z gabionów sprawdzają się świetnie w przestrzeni miejskiej. Są trwałe i stabilne. Z dodatkiem traw ozdobnych i roślin iglastych kompozycja jest efektowna przez cały rok.
Przęsła ogrodzenia wykonane z gabionów powstają szybko. Tak długą konstrukcję wspierają kamienne słupy, znajdujące się pomiędzy przęsłami.
W ogrodzie technikę gabionu można wykorzystać do wykonania stołu, ławki, grilla, mostku, ścianki osłaniającej wiatę śmietnikową lub kompostownik. Niskie formy świetnie sprawdzają się w roli obwódek rabat i grządek w warzywniku. Kosze z kamieniami ciekawie wyglądać będą w postaci schodów ogrodowych, podpór dla roślin lub lamp. Zamiast kamieni do koszy wsypuje się także butelki ze szkła lub tworzywa, szklane bryły, drewniane bale, potłuczone cegły, dachówki lub inne materiały pochodzące z recyklingu. Wewnątrz kosza można umieścić nieco podłoża i posadzić w nim rośliny skalne odporne na suszę.
Trwałość konstrukcji zależy od konstrukcji kosza. Powinien być wykonany ze stalowego, ocynkowanego drutu zabezpieczonego powłoką antykorozyjną. Nieraz dodatkowe zabezpieczenie stanowi powłoka z PCW. Producenci gabionów zwykle dostarczają zamówione kosze w całości. Po ustawieniu w docelowym miejscu wystarczy je napełnić wybranym materiałem.
One thought on “Kamienie w sieci”
Piękne zestawienia dają oparcie psychiczne i fizyczne w szare deszczowe dni. Chciałoby się je zaraz skopiować i umieścić w domu na ścianie lub we własnym ogrodzie
w mieście ogrodzie.
Gratuluję tych konstrukcji i w ogóle całego pomysłu LOVELYGARDEN.PL