Róże budzą zachwyt ogrodników od stuleci. Jak je pielęgnować, by kwitły długo i obficie, jak najmniej chorowały i stanowiły ozdobą ogrodu? Oto 7 praktycznych porad!
Stanowisko i podłoże
Róże najlepiej rosną w miejscach słonecznych. W cieniu kwitną dużo mniej obficie i częściej chorują oraz są atakowane przez szkodniki. Najlepszym podłożem dla róż jest gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta o zasadowym pH. Jeśli w ogrodzie mamy podłoże piaszczyste, aby uprawiać róże trzeba je wzbogacić dodając kompostu. Natomiast glebę gliniastą rozluźnimy dodając do niej żwir.
Dobór odmiany
Przy ścianach budynków, pergolach, trejażach i innych podporach sadzimy róże pnące. Na różankach, w przedogródkach, na rabatach oraz w dużych pojemnikach sadzi się zwykle róże wielkokwiatowe i bukietowe, a także okazy szczepione na pniu. W dużych ogrodach, w kompozycjach z bylinami i krzewami sprawdzają się większe róże parkowe. W pojemnikach oraz na wąskich rabatach i wzdłuż brzegów rabat często sadzi się róże okrywowe, które mają zwykle mniejsze wymagania, ale kwitną długo i obficie.
Przy wyborze odmiany zawsze należy zapoznać się z etykietą – sprawdzić jej docelową wielkość, odporność na mróz, choroby i ataki szkodników, a także wielkość kwiatów i okres kwitnienia.
Kiedy sadzić i co wybierać?
Róże kupujmy tylko w sprawdzonych punktach sprzedaży – szkółkach drzew i krzewów, centrach ogrodniczych. Sadzonki uprawiane w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni (kwiecień-październik), natomiast sadzonki z tzw. gołym korzeniem najlepiej przyjmują się jesienią. Przy zakupie wszystkich rodzajów sadzonek zawsze przyglądajmy się uważnie całej roślinie – korzenie sadzonek z tzw. gołym korzeniem nie mogą być przesuszone i nie zabezpieczone, liście roślin muszą wyglądać zdrowo, mieć żywo zieloną barwę. Pędy i pozostałe części rośliny nie powinny mieć śladów uszkodzeń mechanicznych, śladów żerowania szkodników lub być porażone przez choroby. Podłoże w pojemniku nie może być ani przesuszone, ani zbyt mocno nasiąknięte wodą.
Podlewanie
Róże podlewamy regularnie; większej ilości wody potrzebują w czasie kwitnienia i podczas upałów. Najlepiej zasilać je rzadziej, ale dużą ilością wody, aby dostała się ona głęboko do korzeni. Podczas podlewania nie należy moczyć ani liści, ani kwiatów. Woda powinna trafić bezpośrednio pod roślinę.
Nawożenie
Najlepiej kupować specjalnie przeznaczone do róż mieszanki nawozów. Wtedy mamy pewność, że roślinom dostarczymy odpowiednich składników mineralnych. Róże mają duże wymagania pokarmowe i należy je zasilać nawozami mineralnymi od kwietnia do czerwca. Należy pamiętać, że preparaty zawierające azot można stosować tylko do końca lipca. Później rośliny muszą się przygotować do przejścia w stan spoczynku.
Cięcie
Wiosną usuwamy zmarznięte, suche pędy u róż. Gatunki i odmiany, które powtarzają kwitnienie przycinamy po przekwitnieniu nie dopuszczając do zawiązania owoców. Wówczas będą mogły zakwitnąć kolejny raz.
Pielęgnacja
Starajmy się wybierać odmiany odporne na choroby i szkodniki. Jeśli jednak zauważymy na roślinie oznaki choroby (mączniak, czarna plamistość) lub szkodniki (najczęściej mszyce), zwalczajmy jej jak najszybciej. Pamiętajmy, że przyczyną chorób bywa nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane podłoże lub stanowisko oraz kapryśna pogoda (np. częste opady).
Wrażliwe na mrozy odmiany należy zabezpieczyć tuż przed nadejściem mrozów stosując kopczyki, ściółkowanie, chochoły ze słomy bądź okrywy z agrowłókniny.
Zdjęcia: Pixabay.com