Kwitnące, podpędzone rośliny cebulowe w sprzedaży pojawiają się już od stycznia. Zimowe dni najczęściej umilają nam hiacynty, miniaturowe narcyzy, szafirki i krokusy uprawiane w doniczkach lub szklanych flakonikach. Co z nimi zrobić, gdy przekwitną?
Jeśli rośliny cebulowe uprawiane w domu w doniczkach przekwitły, a w marcu temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0° C cebule wraz z podłożem można umieścić w gruncie. Jednak ze względu na możliwość wiosennych przymrozków, lepiej jest pozwolić roślinom przejść w stan spoczynku w domu, przechować je do jesieni i posadzić w ogrodzie dopiero jesienią.
Pielęgnacja roślin cebulowych
- Rośliny, które przekwitły nadal podlewamy, ale już nieco oszczędniej. Kwiatostany ucinamy, tak aby nie uszkodzić blaszek liściowych. Substancje odżywcze będą transportowane z liści do cebuli i tam magazynowane.
- Pod koniec maja lub w czerwcu liście roślin cebulowych uschną – to oznaka, że roślina przechodzi w stan spoczynku. Rośliny przestajemy podlewać. Gdy liście całkowicie uschną, można już je odciąć tuż nad cebulą; jednak w taki sposób, by nie uszkodzić cebuli.
- Cebule wczesnym latem wyciągamy z doniczki, delikatnie oczyszczamy, odcinamy resztki koszeni i umieszczamy w papierowych torebkach wypełnionych suchymi trocinami.
- Przechowujemy je do jesieni w suchym i przewiewnym miejscu. Potem będzie można je umieścić w gruncie w ogrodzie.




Sadzenie roślin cebulowych
Od sierpnia do października cebule można sadzić do gruntu. Posadzone w tym terminie, zakwitną na wiosnę. Najlepiej umieszczać je w większych grupach, wtedy wyglądają najefektowniej. Głębokość sadzenia cebul – umieszczamy je na głębokości równej trzem wysokościom cebuli w przepuszczalnym, żyznym podłożu na słonecznym stanowisku.
Więcej informacji na temat sadzenia roślin cebulowych znajdziesz TUTAJ.