Kwiecień i maj to najbardziej kolorowe miesiące w ogrodzie. Liście na drzewach i krzewach dopiero się rozwijają, a na rabatach królują rośliny cebulowe.
Każdy zna i podziwia urodę wiosennych gatunków cebulowych. Ale gdy przychodzi do sadzenia i komponowania rabat, okazuje się, że stworzenie czegoś naprawdę efektownego nie jest takie proste. Jak więc się do tego zabrać, co posadzić, żeby ogród zapłonął wiosennymi barwami?
Przy sadzeniu wiosennych roślin cebulowych najważniejsza jest ich ilość. Właśnie w masie wyglądają najefektowniej. Na dużej przestrzeni można pozwolić sobie na posadzenie setek cebul. Ale w niewielkim ogrodzie, gdzie nie ma na to miejsca, trzeba radzić sobie w inny sposób – można wypełnić nimi szerokie pasy wzdłuż brzegów rabat bylinowych albo przestrzenie pod koronami drzew i krzewów liściastych.
Co i gdzie sadzić?
Niskie szafirki, krokusy, przebiśniegi i śnieżyce najlepiej prezentują się na obrzeżach cebulowych rabat. Pozwalają zasłonić dolne, mniej efektowne partie wyższych gatunków. Średniej wielkości hiacynty z gęstymi kwiatostanami powinny znajdować się w środkowej części cebulowej rabaty. Najwyższe piętro wypełniamy tulipanami i narcyzami.
Pamiętajmy, że wszystkie gatunki roślin cebulowych wymagają próchnicznego i przepuszczalnego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Słabo rozwijają się na glebie ciężkiej, gliniastej i w miejscach zacienionych.
Zestawiając ze sobą kolory, dobierajmy rośliny o kontrastowych barwach – na przykład żółte z niebieskimi, białe z purpurowymi lub czerwonymi, fioletowe z żółtymi. Takie kompozycje zawsze wyglądają dobrze. Lepiej wybrać dwie, trzy odmiany roślin niż kilkanaście, gdyż w tym przypadku największe wrażenie robi masa, dywan z kwiatów. Miłośnicy delikatniejszych zestawień kolorystycznych mogą oczywiście zdecydować się na inną, spokojniejszą paletę barw i łączyć gatunki cebulowe z wcześnie kwitnącymi bylinami albo roślinami sezonowymi (bratkami, pierwiosnkami). Niezawodnym tłem dla tulipanów i hiacyntów są niebieskie i białe niezapominajki.
Wiosna to czas na podziwianie rabat z roślinami cebulowymi, lato na szukanie inspiracji i komponowanie, a jesień na zakładanie nowych rabat. Cebule sadzimy we wrześniu i październiku. Wybieramy zawsze te zdrowe, nie uszkodzone i wolne od pleśni. Zwróćmy uwagę na okrywające je łuski i przyjrzyjmy się, czy nie zaczęły już kiełkować. Sadzimy je w przepuszczalnym podłożu, na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli, piętką w dół. Jeżeli gleba w ogrodzie jest zbyt ciężka, można ją rozluźnić mieszając z piaskiem i kompostem. Na dno dołka przygotowanego pod rośliny warto wsypać nieco żwiru.
Aby uchronić cebule przed podziemnymi gryzoniami (kretami, nornicami), najlepiej posadzić je w specjalnie do tego przystosowanych koszyczkach. Koszyczki przydają się również wtedy, gdy często przesadzamy inne rośliny na rabacie; kopiąc w ziemi w czasie, gdy rośliny cebulowe są pozbawione liści, zmniejszamy w ten sposób ryzyko ich uszkodzenia.
W najzimniejszych regionach kraju, w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim, nawet najbardziej wytrzymałe gatunki roślin cebulowych wymagają okrycia. Okrywy zakładamy dopiero pod koniec listopada i jeśli zapowiadane są silne przymrozki. Rabaty osłaniamy gałązkami świerkowymi lub warstwą kory.
Zdjęcia: 123RF, pixabay.com/Hans/ PublicDomainPictures/vargazs/euschneider71/1441363