Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzimy od końca sierpnia do połowy października. Większość gatunków wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska i lekkiej, przepuszczalnej gleby. Przy zakupie cebul zwracajmy uwagę na ich wygląd (nie mogą być uszkodzone, pokryte plamami albo pozbawione łusek okrywających; nie kupujmy też takich, które już zaczęły kiełkować).
Najpopularniejsze gatunki roślin cebulowych to kolorowe tulipany, hiacynty, krokusy i żółte narcyzy. Ale poza nimi warto sadzić także mniej znane niebieskie cebulice, najwcześniej kwitnące ze wszystkich przebiśniegi, okazale wyglądające czosnki ozdobne oraz wdzięczne szafirki. Wszystkie najlepiej prezentują się w dużej masie. Można je komponować z wcześnie kwitnącymi roślinami dwuletnimi (takimi jak niezapominajki, bratki, stokrotki) oraz z pierwiosnkami.
Głębokość sadzenia
Cebule umieszczamy na głębokości równej trzem wysokościom samej cebulki. Aby uchronić cebule przed uszkodzeniem przez gryzonie, warto je umieszczać w specjalnych, ażurowych koszyczkach.
Nawożenie wiosennych roślin cebulowych
Przeprowadzamy w okresie kwitnienia.
Tulipany – najlepiej wyglądają w dużych grupach, sadzone co najmniej po kilkanaście sztuk. Kwitną w maju i na początku czerwca. Ze względu na wysoko osadzone kwiaty, dobrze jest sadzić je w towarzystwie bratków (zestawiać na zasadzie kontrastu), niezapominajek (niebieskich, białych i różowych). Cebulki tulipanów sadzimy od połowy września do połowy października.
Narcyzy – większość odmian na kwiaty żółte, białe lub pomarańczowe. Narcyzy osiągają ok. 0,4-0,5 m wysokości. Ładnie prezentują się na rabatach w towarzystwie tulipanów, hiacyntów oraz pierwiosnków. Ze względu na jasny kolor kwiatów polecamy je stosować do rozjaśniania rabat z zimozielonym barwinkiem, dąbrówką rozłogową lub niską, ścielącą się po ziemi irgą Dammera ‘Ursynów’. Cebule narcyzów sadzimy na przełomie sierpnia i września (do 15 września).
Hiacynty – to nieduże rośliny, które poza pięknymi kwiatami wydzielają bardzo przyjemny zapach. Kwiaty hiacyntów są białe, różowe, fioletowe, niebieskie lub żółtawe. Gatunek ten może rosnąć w przedniej części rabaty, w ogrodach skalnych i w pojemnikach. Cebule hiacyntów umieszczamy w gruncie do 15 września.
Krokusy – osiągają najwyżej 0,2 m wysokości. Kwitną na biało, żółto, niebiesko i fioletowo. Najlepiej wyglądają posadzone w kępkach na rabacie lub w ogrodzie skalnym. Ale jeśli nie zamierzamy przez dłuższy czas kosić trawnika na wiosnę, możemy posadzić ich cebule również na murawie. Będą przypominać tatrzańską halę. Cebule krokusów sadzimy do 15 października.
Szafirki – dobrze wyglądają w masie, na rabatach, w ogrodach skalnych oraz w kompozycjach z czerwonymi i żółtymi tulipanami, hiacyntami oraz narcyzami. Intensywnie niebieskie kwiaty szafirków zebrane w grona rozwijają się w maju. Cebule szafirków sadzimy do 15 października.
Cebulice – to niepozorne, kwitnące na biało lub niebiesko rośliny osiągające ok. 0,15 m wys. Można je sadzić na rabatach, w przedniej części, w ogrodach skalnych i na trawnikach. Cebule tego gatunku sadzimy w gruncie do 15 października.
Przebiśniegi – kwitną najwcześniej ze wszystkich roślin cebulowych. Należą do grupy tzw. geofitów wiosennych. Dorastają do 0,3 m wys. Ich białe kwiaty rozwijają się od lutego do kwietnia. Najlepiej wyglądają w dużych grupach w ogrodach leśnych i naturalistycznych, ale można je również sadzić na rabatach i w ogrodach skalnych. Cebulki przebiśniegów sadzimy w gruncie do 15 października.
Podobne do przebiśniegów śnieżyce wiosenne wymagają wilgotnego podłoża i kwitną w marcu/kwietniu.
Czosnki ozdobne – to bardzo wysokie, okazałe rośliny (osiągają nawet 1,5 m wys.), które nadają się do sadzenia w środkowej i tylnej części rabaty. Ładnie wyglądają posadzone zarówno po kilka sztuk, jak i w masie. Ze względu na kwitnienie w czerwcu należy je zestawiać z bylinami, takimi jak kocimiętka, rozchodnik, szałwia, żeniszek, begonia lub bratek. Cebule czosnków umieszczamy w gruncie do 15 października.
Szachownice – ładnie komponują się z funkiami i niezapominajkami. Osiągają wysokość do 1 m. Zależnie od gatunku mają kwiaty żółte, pomarańczowe lub fioletowe. Doskonale nadają się do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych, w przedogórdkach i w pobliżu tarasów. Cebule szachownic sadzimy na przełomie sierpnia i września.