Odpowiednio dobrany parasol ogrodowy powinien być funkcjonalny, wytrzymały i stabilny, a przy tym dobrze komponować się z aranżacją i klimatem ogrodu. Żeby wiedzieć, co najlepiej będzie pasować do danej przestrzeni ogrodowej, należy sprawdzić, jakie są rodzaje parasoli.
Artykuł sponsorowany
Czym się kierować przy zakupie parasola ogrodowego?
Jak widać na przykładzie serwisu Homebook, w którym można porównać oferty sklepów wnętrzarskich (homebook.pl/produkty/parasole-ogrodowe), może być kilka różnych rodzajów parasoli ogrodowych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad tym, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.
Wiele osób, kupując zarówno stacjonarnie, jak w internecie, pomija kwestię rozmiaru parasoli. A jest to jeden z najistotniejszych czynników, jakim powinno się kierować podczas jego zakupu. Dlaczego? Ponieważ zbyt mały nie spełni swej funkcji, natomiast za duży nie dość, że będzie ciężki w przenoszeniu i kłopotliwy w montażu, to może zabrać zbyt wiele cennej przestrzeni. Dlatego już na samym początku zastanów się, ile masz miejsca do dyspozycji (inny parasol będzie pasować do ogrodu, inny na taras, a jeszcze inny… na balkon!) oraz jakie ma być jego przeznaczenie. Mogłoby się wydawać, że ostatnia kwestia jest dość oczywista, okazuje się jednak, że w praktyce jest inaczej. Dlaczego?
Jeśli parasol ogrodowy ma osłaniać stół i krzesła, przy których lubisz spędzać czas, powinien być duży, wysoki oraz jak najbardziej wytrzymały – oznacza to, że będzie również ciężki. Parasole znajdujące się przy huśtawkach ogrodowych bądź też niedużych sofach najczęściej posiadają boczną regulację. A jeśli parasol ma służyć jedynie do osłaniania Cię przed słońcem w czasie wypoczynku, może być nieduży, przenośny i przede wszystkim – stosunkowo lekki. A jakie są rodzaje parasoli ogrodowych?
Składane parasole ogrodowe
Składane parasole ogrodowe to najczęściej najprostsze i najtańsze modele. Mogą posiadać stalowy, aluminiowy oraz drewniany rodzaj stelaża, kij natomiast jest rozkładany, łamany lub prosty. W przypadku większych parasoli dołączana jest także podstawa, która zapewnia jego stabilność, jednak przy wyborze łatwych w przenoszeniu modeli należy decydować się na wersję wbijaną w ziemię. Trzeba jednak pamiętać o chowaniu go na koniec dnia, ponieważ burza czy niespodziewany, mocny wiatr może go przewrócić.
Żagle ogrodowe
Estetycznym i jednocześnie efektownym rozwiązaniem są żagle ogrodowe. To przeciwsłoneczne osłony oraz zacieniacze, które stanowią materiałowe zadaszenie. Ze względu na to, że muszą zostać przymocowane do ściany lub słupków, montowane są na tarasach. Ich wadą jest to, że system mocowania zajmuje dużo miejsca, są również rozwiązaniem na stałe.
Parasole boczne do ogrodu
Cechą charakterystyczną parasoli bocznych jest to, że nie muszą stać pośrodku, aby zapewnić równomierną osłonę przeciwsłoneczną. Posiadają stabilny, wytrzymały, lecz bardziej skomplikowany stelaż oraz o wiele cięższa podstawę. To najlepszy wybór, jeśli chcesz, aby parasol znajdował się nad kompletem wypoczynkowym czy tarasową „jadalnią”, musisz jednak liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami tego modelu.
Odmianą ogrodowych parasoli bocznych są modele montowane do ścian. Najlepiej sprawdzają się na niewielkich tarasach oraz… na dużych balkonach.
Zdjęcia: homebook.pl