Zimą nie wszystkie ptaki odlatują do ciepłych krajów. Aby móc podziwiać z bliska te, które zostały, posadźmy gatunki roślin o smacznych owocach.
Gdy temperatura powietrza zaczyna się obniżać, a ziemię okryje warstwa śniegu, ptaki szukają pokarmu na drzewach i krzewach, których owoce utrzymują się o tej porze roku. Pokarm wysypywany przez ludzi do karmników nie zawsze jest dla zwierząt zdrowy. Najlepsze dla nich jest naturalne pożywienie. Dlatego projektując ogród warto zadbać o to, by skrzydlatym gościom nie zabrakło tych smacznych kąsków.
Najlepiej wybierać spośród rodzimych gatunków – wtedy mamy pewność, że gile, jemiołuszki, szpaki czy sójki chętnie po nie sięgną. W ogrodzie warto więc posadzić jarząb pospolity, czyli jarzębinę (Sorbus aucuparia), krzew dzikiej róży (Rosa canina), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), berberys (Berberis) lub kalinę koralową (Viburnum opulus). Na dużej działce można założyć żywopłot ze śliwy tarniny (Prunus spinosa) albo posadzić dąb szypułkowy (Quercus robur). Z pewnością ich owoce znajdą swoich amatorów podczas zimowych miesięcy.
Krzewy ozdobne, które wydają smaczne i chętnie zjadane przez ptaki owoce to ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), doskonały na formowane żywopłoty w cieplejszych regionach Polski oraz do sadzenia w kompozycjach z innymi krzewami. Łatwiejszy w uprawie i obficie owocujący jest ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), który wykorzystuje się na żywopłoty w całym kraju. Krzew ten obsypuje się mnóstwem czarnych kulistych owoców. Źródłem pożywienia dla ptaków będą również pomarańczowe owoce rokitnika (Hippophae rhamnoides) oraz winobluszczu pięciolistkowego (Parthenocissus quinquefolia).
Nie można zapomnieć o jabłoniach. Na wielu okazach owoce utrzymują się długo i stanowią pożywienie dla większych ptaków, takich jak kwiczoły czy jemiołuszki. Ptaki zjadają chętnie zarówno jabłka odmian owocowych, jak i ozdobnych.






Zdjęcia: 123RF