Kompost to darmowy materiał, który w łatwy sposób można uzyskać z resztek roślin.
Najpierw wybieramy odpowiednie miejsce do kompostowania. Powinno znajdować się w cieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru, np. w kącie ogrodu; z dala od miejsc, gdzie najczęściej wypoczywamy. Pryzma kompostowa nie może znajdować się ani w zagłębieniu, ani na górce. Można ją otoczyć żywopłotem albo postawić wokół niej podpory pod pnącza.
Na dnie układamy warstwę słomy albo gałęzi. Wtedy zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawimy, że rozkład materii organicznej będzie przebiegał dość szybko.
Na kompost nadają się: wszystkie zielone części roślin, które pozostają przy pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie (ale nieporażone przez choroby lub szkodniki) – liście, skoszona trawa, chwasty (z niezawiązanymi nasionami, by nie wzeszły), owoce. Gałęzie i drobne gałązki można dodawać do kompostu po wcześniejszym rozdrobnieniu. Do tego można dokładać również resztki roślinne z kuchni – fusy z herbaty, obierki z warzyw (poza cytrusami), a także w niedużej ilości – popiół, który powstał na skutek palenia drewna, i skorupki jajek.
Kompost należy co pewien czas mieszać, brzydko pachnące resztki można zasypywać warstwą ziemi lub słomą, aby nie przywabiać much i innych owadów. Całą pryzmę trzeba regularnie podlewać, aby stale była wilgotna.
Aby przyspieszyć proces kompostowania, kilka razy w roku pryzmę należy przerzucić, mieszając poszczególne warstwy. Można dodać do niego specjalne bakterie (dostępne w centrach ogrodniczych i marketach) lub wpuścić do niego dżdżownice kalifornijskie.
Korzyści kompostowania
- zmniejszenie ilości odpadów w gospodarstwie domowym;
- kompostując odpadki przyczyniamy się do zmniejszenia wydobycia torfu;
- stały dostęp do bogatego w składniki mineralne podłoża;
- ziemia kompostowa dodana do gleby gliniastej poprawia jej strukturę i rozluźnia ją; sprawia, że rośliny mają lepszy dostęp do wody;
- ziemia kompostowa dodana do piasku dostarcza roślinom składników pokarmowych i zatrzymuje wodę.
Kłopoty przy kompostowaniu
- brzydki zapach – należy przerzucić pryzmę, gdyż jest za mało powietrza;
- wewnątrz pryzmy składniki są suche – należy podlać pryzmę;
- pryzma jest sucha od zewnątrz – należy dodać więcej mokrych części zielonych (skoszona trawa, resztki z kuchni), po czym wszystko wymieszać.
Kompost można wykorzystywać do wiosennego i jesiennego nawożenia roślin ozdobnych i warzyw, jako podłoże do wysiewania roślin i jako ściółki.
Zdjęcia: 123RF