“Zimna Zośka”, czyli 15 dzień maja, to data, na którą czekają wszyscy ogrodnicy: teraz można już wysiewać i sadzić w ogrodzie najdelikatniejsze gatunki roślin. Nie ma obawy, że zostaną uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
W drugiej połowie maja możemy obsadzać skrzynki balkonowe i donice na tarasach gatunkami sezonowymi. Na rabatach wysadzamy karpy roślin wrażliwych na mróz, wysiewamy nasiona warzyw i ziół oraz przenosimy na stałe miejsca rozsadę.
Balkony i tarasy
Do skrzynek balkonowych, skrzyń i donic mogą wreszcie trafić gatunki sezonowe. W drugiej połowie maja kompozycje z bratków, stokrotek i niezapominajek warto uzupełnić sadząc najbardziej popularne rośliny balkonowe (pelargonie, surfinie, petunie, fuksje, niecierpki, werbeny, begonie, szałwie, aksamitki i lobelie). Dla urozmaicenia warto także sięgnąć po mniej znane gatunki, np. koleusy, kocanki, kobeę oraz nieco zapomnianą maciejkę, która nie wygląda specjalnie efektownie, za to wieczorami wydziela mocny, bardzo przyjemny zapach.
Rabaty
W drugiej połowie maja na rabatach można wysiać nasiona nasturcji, fasoli ozdobnej, aksamitek, nagietków, cynii, bratków i miesięcznicy dwuletniej. W tym okresie tworzymy w ogrodzie obwódki z roślin sezonowych, np. żeniszków, begonii bulwiastej, aksamitek oraz heliotropu. Jest to także odpowiednia pora na posadzenie przechowywanych przez zimę dalii, pacioreczników oraz zawilców wieńcowych.
Rośliny w pojemnikach
Maj to okres kwitnienia różaneczników i azalii. W tym czasie warto tworzyć kompozycje z tych roślin. Nie zapomnijmy o dobraniu do nich odpowiedniego towarzystwa o podobnych wymaganiach, np. sosny górskiej, jałowców, golterii pełzającej, wrzosów, wrzośców, a także mniej popularnych pierisów i kalmii. Wszystkim roślinom wrzosowatym należy zapewnić odpowiednie stanowisko i kwaśne podłoże.
Poza roślinami wrzosowatymi w maju można sadzić wszystkie inne gatunki uprawiane w pojemnikach i dostępne w szkółkach oraz centrach ogrodniczych. Nie ma sensu sięgać po sadzonki z gołym korzeniem.
Sadząc rośliny należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniego stanowiska (słoneczne, lekko zacienione lub cieniste), zaprawieniu dołka podłożem odpowiednim dla danego gatunku i obfitym podlaniu. Planując nasadzenia zawsze trzeba mieć na uwadze docelową wielkość rośliny.
Rozsada warzyw
Po zahartowaniu umieszczamy na grządkach rozsadę warzyw (pomidory, sałatę, paprykę, pory, ogórki i bakłażany) i ziół. Wysiewamy nasiona kukurydzy, kabaczków, cukinii, dyni, patisonów, pietruszki naciowej, kopru, rzodkiewek i marchwi. W pojemnikach na balkonach i tarasach można tworzyć kompozycje z ziół w donicach, a w ogrodach zakładać ogródki warzywne i ziołowe obsadzając je podrośniętymi sadzonkami.