Wrzesień i październik to czas na zakup i sadzenie roślin cebulowych. Przed zaplanowaniem rabaty z hiacyntami, tulipanami, narcyzami i szafirkami warto zorientować się, jak posadzić rośliny, by uzyskać najlepszy efekt.
Morze barw, dywan kwiatowy. To chyba najlepsze określenia, jakie przychodzą do głowy po obejrzeniu ogrodów z roślinami cebulowymi. Najbardziej znanym i chętnie odwiedzanym wiosną obiektem w Europie jest słynny holenderski ogród Keukenhof. Jego projektanci nie boją się nieoczekiwanych zestawień kolorystycznych. Czerwony, żółty, niebieski, fiolet czy błękit z żywym oranżem stykają się ze sobą w najbardziej fantazyjnych kombinacjach.
W ogrodzie przydomowym nie mamy tyle miejsca, by stworzyć barwną smugę z hiacyntów bądź tulipanów. Ale warto przyjrzeć się holenderskim przykładom i tworzyć rabaty w mniejszej skali. Co jest najważniejsze przy sadzeniu gatunków cebulowych? Wszystkie najlepiej prezentują się w dużych plamach. Zatem kupując cebule, wybierajmy co najmniej po kilkanaście sztuk tej samej odmiany i sadźmy je obok siebie. Nie wahajmy się przed zastosowaniem mocnych zestawień kolorystycznych. Po długich zimowych miesiącach odważne barwy będą cieszyły oko!
Warto pamiętać, by cebulowe kompozycje znalazły się w ogrodzie w takim miejscu, obok którego najczęściej przechodzimy, które widać z kuchennego okna lub z salonu. Wczesną wiosną, gdy nie ma czasu na dalekie przechadzki, kolorowe pasma kwiatowe najlepiej wyglądają wzdłuż ścieżek prowadzących do głównego wejścia do budynku. Rośliny cebulowe mogą również ubarwić rabatę bylinową, która wczesną wiosną jeszcze nie ożyła. Wesołe plamy hiacyntów, tulipanów, szafirków czy krokusów możemy umieścić pod koronami krzewów i drzew liściastych, a także wzdłuż schodów prowadzących na taras.
Jeżeli dysponujemy trawnikiem, który ma nieco dziki charakter, i nie będziemy go kosić aż do czerwca, możemy pozwolić sobie również na sadzenie masy cebul drobnych gatunków na murawie. Efekt będzie wspaniały. Tu sprawdzą się białe przebiśniegi, żółte, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe i białe krokusy oraz niebieskie lub białe cebulice. Właściciele tarasów i balkonów mogą posadzić cebule w dużych pojemnikach z drewna, kamienia lub gliny. Na zimę warto je osłonić przed mrozem– od góry stroiszem, a od dołu i z boku styropianem. W małych pojemnikach nie warto sadzić cebul, gdyż zazwyczaj nie przetrwają zimy. Takie kompozycje lepiej robić wczesną wiosną.
Gdzie najlepiej będą kwitły rośliny z tej grupy? Wszystkie dobrze się rozwijają na przeciętnej, przepuszczalnej glebie, w miejscach słonecznych. Zapamiętajmy zasadę sadzenia cebul. Umieszcza się je na głębokości równiej trzem wysokościom cebuli. Przykrywa ziemią i lekko ugniata, po czym podlewa. Jeżeli istnieje ryzyko, że cebule zostaną zjedzone przez nornice, warto je sadzić w specjalnych ażurowych koszyczkach do tego typu roślin.