W maju ogród pachnie najintensywniej. Dlatego zakątek z ławką dobrze jest ozdobić wonnymi lilakami, które kwitną właśnie w tym czasie.
Lilaki pospolite (Syringa vulgaris) kwitną w miejscach słonecznych. Najlepiej prezentuje się górna partia rośliny. Dolna, mało efektowna, powinna być więc zasłonięta niskimi krzewami liściastymi i bylinami, które kwitną wiosną i latem.
Na początku maja na rabacie zakwitają lilaki pospolite, które osiągają kilka metrów wysokości. Pachną intensywnie, więc pomiędzy nimi ustawiona została szeroka, wygodna ławka. W sąsiedztwie tych dwóch okazałych krzewów posadzone zostały również dużo niższe, kuliste lilaki Meyera ‘Palibin’. To idealne krzewy do małego ogrodu, na każdą, lekko zacienioną rabatę. W ich towarzystwie znalazły się jeszcze funkie o ozdobnych liściach oraz kwitnący wczesną wiosną barwinek. Kuliste bukszpany i ciemnozielona choina kanadyjska ‘Jeddeloh’ są efektowne przez cały rok.
Latem, gdy kwiaty bzów znikną, na rabacie jasnofioletowym kolorem zakwitają funkie. Pojawiają się puszyste kwiatostany tawułki Arendsa, a także wysokie kwiatostany języczki ‘Desdemona’ o żółtych płatkach. Między krzewami widać kępy kwitnącego na biało parzydła leśnego.
We wrześniu rabatę wciąż zdobią byliny o ozdobnych liściach oraz przycięte w kule krzewy. Po murze wspina się kokornak wielkolistny, którego liście zaczynają się przebarwiać na żółto.
Wykaz gatunków
- lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Charles Joly’
- lilak Meyera (Syringa meyeri) ‘Palibin’
- parzydło leśne (Aruncus dioicus)
- bukszpan (Buxus) ‘Green Gem’
- funkia (Hosta) ‘El Nino’
- funkia (Hosta) ‘Gold Standard’
- tawułka Arendsa (Astilbe xarendsii) ‘Gloria Purpurea’
- języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) ‘Desdemona’
- choina kanadyjska (Tsuga canadensis) ‘Jeddeloh’
- barwinek większy (Vinca major)
- kokornak wielkolistny (Aristolochia durior)