Kolorowa i bujna rabata w słonecznym zakątku ogrodu zasłania podmurówkę. Tworzy pod oknami bajkowy widok.
Kępy bylin w tej kompozycji posadzone zostały parami. Dzięki temu, mimo swej pozornej nieregularności, rabata jest dość uporządkowana. Taki układ roślin można zastosować od strony rekreacyjnej budynku oraz od frontu. I nie będzie się czego wstydzić! Najbliżej ściany znajdują się gatunki osiągające najwyższe rozmiary, a z przodu tworzące kuliste lub rozłożyste kępy. Między nimi gatunki o ładnych liściach i kwiatach, dzięki czemu to miejsce w ogrodzie od wiosny do jesieni wyglądać będzie estetycznie. Większość widocznych na rabacie bylin ma niewielkie wymagania w stosunku do podłoża i najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych.
Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)
Co tu rośnie?
Z tyłu widać strzeliste kosaćce (Iris) o niebieskich kwiatach. Rośliny te górują nad pozostałymi i otoczone są kilkoma odmianami funkii. Dwie najbardziej efektowne funkie widoczne są w środkowej części kompozycji. Dlatego po przekwitnięciu kosaćców, latem i jesienią, rabata nie będzie w tym miejscu pusta. Nieco niższa grupa niebieskich kwiatów to trzykrotka Andersona (Tradescantia x andersoniana). Jest to łatwa w uprawie bylina średniej wysokości, która może rosnąć w pełnym słońcu i w miejscu półcienistym. Z przodu rabaty widać dwa piękne, choć niewysokie egzemplarze zawciągu nadmorskiego (Armeria maritima) o intensywnie różowych kwiatach oraz rozłożyste sadzonki lepnicy wąskolistnej (Silene pusilla). Między kwitnącymi bylinami w kilku miejscach można zauważyć gatunki, które zakwitną dopiero późnym latem.
Co można zmienić?
Na stanowisku, do którego dochodzi mniej słońca, zamiast kosaćców można posadzić wysokie naparstnice (Digitalis), a zamiast funkii kępy paproci, na przykład języcznika (Phyllitis) o błyszczących liściach. Kochający słońce zawciąg najlepiej wymienić na jarzmiankę (Astrantia), natomiast lepnicę na jednoroczny niecierpek (Impatiens) o białych kwiatach i efektownych liściach. Jeżeli mamy do zagospodarowania miejsce pod koroną drzewa liściastego, wczesną wiosną na rabacie dobrze wyglądać będą różowe tulipany.
- Jarzmianka (Astrantia) – bylina osiągająca 75 cm wysokości. Lubi miejsca wilgotne i zacienione, najlepiej rośnie pod koronami drzew. Kwitnie od czerwca do lipca na różowo, fioletowo, czerwono lub biało.
- Tulipan (Tulipa) – roślina cebulowa osiągająca od 10-75 cm wysokości. Lubi przepuszczalne i żyzne podłoże i słoneczne stanowiska.
- Języcznik (Phyllitis) – paproć dorastająca do 40 cm wysokości. Ma gładkie i błyszczące liście. Najlepiej rośnie na próchnicznym, żyznym i wilgotnym podłożu w zacienionym miejscu.
- Niecierpek (Impatiens) – roślina jednoroczna o wysokości 30 cm. Lubi żyzne, próchniczne podłoże i zacienione stanowiska. Kwitnie od maja do września.
- Naparstnica (Digitalis) – roślina dwuletnia osiągająca 1,2 m wysokości. Może rosnąć w półcieniu i w słońcu, na przeciętnej glebie ogrodowej. Lubi ziemię o kwaśnym odczynie. Kwitnie od czerwca do września na fioletowo, różowo lub biało.