Ta oryginalna rabata została podzielona na dwie części formowanym żywopłotem z bukszpanu. Taki układ sprawia, że jest uporządkowana i schludna, a rośliny nie przerastają na trawnik.
Do obsadzenia tej słonecznej i pełnej ciepłych kolorów rabaty wykorzystano głównie rośliny sezonowe (montbrecja, lobelia, cynie). Taki efekt można uzyskać latem. Wszystkie gatunki najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu na przepuszczalnym, żyznym podłożu, w miejscu zacisznym i ciepłym. Wysokie kępy znajdują się z tyłu żywopłotu, który przysłania dolne partie roślin. Natomiast przed żywopłotem znalazła się kolorowa i dynamicznie skomponowana obwódka z cynii i lobelii, która pięknie dopełnia całość.
Co tu rośnie?
- Montbrecja (Crocosmia) – roślina nie zimująca w gruncie, dorastająca do 05-0,8 m. Lubi podłoże próchniczne, żyzne i przepuszczalne. Kwitnie od lipca do sierpnia (nieraz do września). Wymaga wykopywania na zimę.
- Liliowiec (Hemerocallis) – bylina osiągająca do 0,6 do 0,8 m wysokości. Lubi podłoże próchniczne i lekko wilgotne. Stanowisko słoneczne albo lekko zacienione. Kwitnie od czerwca do lipca.
- Cynia (Zinnia) – roślina jednoroczna 0,2 do 1,0 m wysokości. Najlepiej rośnie na podłożu żyznym, lekko wilgotnym i zasobnym w składniki pokarmowe. Na rabatach sadzi się rośliny po 15 maja. Kwitną od czerwca do września.
- Lobelia (Lobelia) – roślina jednoroczna o wysokości 0,2-0,4 m. Wymaga słonecznego stanowiska, przepuszczalnego podłoża i regularnego podlewania. Kwitnie od czerwca do września.
- Bukszpan (Buxus) – krzew doskonale znoszący formowanie. Jest tolerancyjny w stosunku do podłoża i stanowiska.
Co dodać, co zmienić
Podobną rabatę można stworzyć wyłącznie z bylin. Wtedy nie trzeba wykopywać bulw roślin przed zimą ani uzupełniać wolnych miejsc wczesną wiosną. Zamiast delikatnej montbrecji można posadzić kępę liliowców (Hemerocallis) o ciemnoczerwonych kwiatach. Obok doskonale wyglądać będą kwitnące wczesnym latem kosaćce (Iris) o szablastych liściach. Przed żywopłotem z bukszpanu zamiast cynii wybierzmy łatwe w uprawie i mało wymagające kukliki (Geum). Wśród odmian znajdziemy okazy kwitnące na żółto, pomarańczowo i czerwono. Błękitną lobelię najlepiej wymienić na znoszącą suszę i wspaniale kwitnącą na niebiesko goryczkę bezłodygową (Gentiana acaulis).