Piwonie (Paeonia) to okazałe byliny, które pięknie kwitną,cudownie pachną i mają ozdobne liście. Raz posadzone w jakimś miejscu mogą tam rosnąć przez wiele lat.
Piwonie nie są kłopotliwe w uprawie i dobrze rosną na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Miejsce przeznaczone do uprawy tych roślin powinno być osłonięte od wiatru. Piwonie potrzebują sporo miejsca, gdyż po kilku latach osiągają około 1 metr wysokości i szerokości. Kwitną na przełomie maja i czerwca. Ich kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne; różowe, fioletowe, białe, żółte lub czerwone. Rośliny te mają tylko jedną wadę – nie lubią przesadzania.
Podłoże dla piwonii
Piwoniom odpowiada większość rodzajów podłoża. Najlepiej jednak rosną na glebie próchnicznej, żyznej, zdrenowanej. Rośliny nie lubią zbyt dużej ilości wilgoci (na glebie gliniastej należy zadbać o drenaż, zaś na piaszczystej do dołka wsypać sporą ilość kompostu). Piwonie tolerują podłoża zarówno kwaśne, zasadowe, jak i obojętne.
Przesadzanie piwonii
Piwonie można przesadzać wyłącznie od drugiej połowy sierpnia do połowy września. Zabieg wykonujemy w pochmurny dzień lub wieczorem. Najpierw przycinamy liście rośliny na wysokość 2/3 wysokości. Staramy się okopać ją jak najszerzej. Karpę wyjmujemy z ziemi ostrożnie, np. za pomocą wideł amerykańskich. Jeśli okaz jest mocno rozrośnięty, można go podzielić na kilka części (tak, by pozostawić przy każdej sadzonce 2-3 pąki). Nie rozrywamy jej, ale ucinamy ostrym nożem. Potem oczyszczamy, usuwając suche bądź zgniłe liście.
Głębokość sadzenia
Karpę piwonii umieszczamy w przygotowanym wcześniej dołku (pamiętając o odpowiednim doborze stanowiska). Na dno dołka wsypujemy sporą ilość kompostu. Karpy nie można umieszczać w podłożu zbyt głęboko, gdyż wówczas roślina nie będzie kwitła. Pąki przysypujemy kilkucentymetrową warstwą ziemie (3-4 cm). Ziemię w dołku delikatnie ubijamy, po czym piwonię obficie podlewamy. Przed zimą dobrze jest zabezpieczyć karpę warstwą kompostu lub liści.
Nowo posadzone lub przesadzone okazy potrzebują sporo czasu na aklimatyzację. Dlatego może się zdarzyć, że kwiatami będziemy się cieszyć dopiero po 2-3 latach.
Piwonie zielne i drzewiaste
- Piwonie zielne to mieszańce piwonii chińskiej (Paeonia lactiflora). W tej grupie znajduje się wiele odmian różniących się budową i barwą kwiatów. Część nadziemna piwonii zielnych zamiera na zimę.
- Piwonie drzewiaste przypominają krzewy i osiągają 1-4 m wysokości. Ich części nadziemne nie zamierają na zimę. Są zatem dużo delikatniejsze. Sadzi się je głębiej niż piwonie zielne i kopczykuje na zimę. Wiosną przed spodziewanymi przymrozkami rośliny trzeba okryć agrowłókniną.
- Piwonia delikatna (Paeonia tenuifolia) – bylina dorastająca do 0,6 m wysokości – ma wąskie, pierzaste liście i nadaje się do sadzenia w środkowej części rabaty, w nasadzeniach naturalistycznych. Kwitnie na czerwono.
Pielęgnacja
Podczas kwitnienia rośliny regularnie podlewamy. Przekwitnięte kwiaty piwonii usuwamy, by nie doprowadzić do zawiązywania nasion.
Zdjęcia: 123RF
2 thoughts on “Piwonie: sadzenie, przesadzanie, uprawa”
Och nie, czy to znaczy że teraz już za późno na przesadzanie?
Pozdrawiam:),
Niestety, teraz istnieje ryzyko, że piwonie się nie przyjmą. Lepiej poczekać z przesadzaniem do przyszłego sezonu i zrobić to na początku września.