Wzmacnia organizm i reguluje przemianę materii. Cenny sok z brzozy, zwany oskołą lub bzowiną, pobiera się wczesną wiosną, zanim pączki drzewa zaczną się rozwijać.
Oskoła należy do tych produktów ekologicznych, które można nie tylko kupić, ale też w łatwy sposób pozyskać samemu. Jest bogata w składniki mineralne, zawiera między innymi magnez, fosfor, potas, żelazo i wapń oraz witaminy z grupy B i C. Nawadnia organizm i oczyszcza go z toksyn. Polecana jest osobom starszym, po przebytych chorobach. Poprawia funkcjonowanie nerek i korzystnie działa na skórę. Oczywiście jest tylko suplementem diety i nie można traktować jej jako lek.
Smak soku przypomina lekko osłodzoną wodę. By go wzmocnić, można wpuścić do niego plasterek cytryny lub łyżeczkę miodu. Oskołę przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 4 dni. Najlepiej pić po szklance dziennie. Pamiętajmy, aby jej nie podgrzewać.
Metod pobierania oskoły jest kilka. Wybieramy zdrowe, co najmniej 10-letnie drzewo. Wiercimy w pniu otwór głębokości 5 cm i wkładamy do niego rurkę bądź kranik. Podstawiamy szklane naczynie. Gdy się napełni, otwór zabijamy drewnianym kołkiem. Ranę dobrze jest posmarować sadowniczą maścią przeciwgrzybiczą (dostępne w sklepach ogrodniczych). Soku nie trzeba filtrować. Naczynie można jednak przykryć gazą, żeby do środka nie dostały się zanieczyszczenia lub owady. Inną metodą jest ucięcie grubej gałązki i podczepienie do niej plastikowej butelki.
Regularne picie soku z brzozy zaleca się małym dzieciom i osobom podatnym na infekcje wirusowe, gdyż wzmacnia on odporność.