Formowanie drzew i krzewów fascynuje ludzi od wieków. Dawniej ze strzyżonych roślin tworzono głównie wysokie żywopłoty i rozległe labirynty. Obecnie, gdy miejsca na uprawę roślin mamy coraz mniej, coraz powszechniej wykorzystuje się strzyżone drzewa o płaskich, wąskich koronach.
Palmety, czyli rośliny o płaskiej, sztucznie formowanej koronie, tworzy się najczęściej z gatunków owocowych (jabłoni, czereśni i gruszy). Ale można prowadzić w ten sposób także rośliny ozdobne, np. klony, lipy i graby. Gałęzie korony drzewa prowadzonego w kształcie palmety są zredukowane i skierowane poziomo na boki, pod kątem lub na boki i do góry.
Miejsce w ogrodzie
Palmety znajdują zastosowanie w małych ogrodach miejskich, w patio lub w przedogródku. Można nimi dzielić przestrzeń ogrodu na osobne wnętrza. Zajmują mniej miejsca niż krzewy. Najlepsze efekty uzyskuje się sadząc rośliny w ciepłych, słonecznych i zacisznych miejscach.
Prowadzone w formie palmet rośliny sadzi się w szpalerach pomiędzy rabatami, w sadach, warzywnikach, przy ogrodzeniu i bezpośrednio przy budynku. Doskonale wyglądają na tle niskich, kolorowych bylin oraz na tle jasnej elewacji budynku lub ceglanego muru.
Jak to zrobić?
Wybieramy sadzonkę o prostym, zdrowym pniu, z jak najmniejszą ilością rozgałęzień. Wyznaczamy docelowy kształt i rozmiar korony za pomocą sznurków, drutów lub tyczek bambusowych. Usuwamy wszystkie odrosty pojawiające się na pniu. Wybieramy gałęzie, które będą tworzyć szkielet palmety.
- W pierwszym sezonie tworzymy pierwszy poziom. Wybieramy trzy gałęzie, które będą tworzyć pień i dwa boczne piętra. Początkowo, wiosną, nie odginamy jeszcze gałęzi do kąta prostego. Mniej więcej w połowie maja mocujemy w pionie główną gałąź, która ma stanowić środek palmety, skracamy boczne gałęzie i usuwamy wszystkie zbędne boczne odrosty.
- W połowie sierpnia boczne gałęzie wyginamy tak, by ułożyły się pod kątem prostym w stosunku do pnia. W tym samym czasie usuwamy kolejne zbędne odrosty. W kolejnych latach tworzymy kolejne piętra. Trzeba więc pamiętać, że tworzenie palmety wymaga cierpliwości i systematyczności.
- Nie zapominajmy, że do mocowania gałązek do stelaża najlepiej wykorzystać kawałki gumowego węża ogrodowego; w ten sposób nie uszkodzimy delikatnych tkanek rośliny.
- Jeśli nie mamy czasu ani umiejętności, by samemu stworzyć palmetę, możemy kupić już wcześniej uformowane drzewko w szkółce roślin. Pielęgnacja polega na przycinaniu zbędnych odrostów dwa razy w roku.
Dobrze wyprowadzona palmeta będzie wyglądać ładnie o każdej porze roku.