Serduszka to wiosenne byliny o ciekawym kształcie kwiatów. Świetnie radzą sobie w półcieniu i ładnie komponują się z wiosennymi gatunkami cebulowymi.
Liście serduszek pojawiają się wczesną wiosną. Są delikatne, pierzaste i gładkie; ładnie wyglądają w towarzystwie innych roślin. Roślina najpierw wytwarza luźne kępy, a w maju i w czerwcu zaczyna kwitnąć. Wtedy na łukowato wygiętej łodydze pojawiają się oryginalnie wyglądające kwiaty, które mają kształt serduszek. Rodzaj serduszka (Dicentra) pochodzi z Chin i Korei.
Serduszka ładnie wyglądają tylko w okresie kwitnienia. Potem kwiaty i liście zamierają. Dlatego trzeba sadzić je tak, by w ich miejscu latem wyrosły inne rośliny.
Najlepszym stanowiskiem dla większości gatunków i odmian serduszek to miejsce półcieniste z próchnicznym, lekkim, wilgotnym podłożem. Nie może rosnąć w towarzystwie zbyt ekspansywnych roślin. Doskonale komponuje się z tulipanami, fiołkami, tiarellami, żurawkami i szafirkami.
W naszych warunkach najczęściej uprawia się serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) i serduszka wspaniałe (Dicentra eximia) oraz różnokolorowe odmiany tych dwóch gatunków. Mogą być one białe, różowe, czerwone lub jasnofioletowe – ‘Alba’, ‘Gold Heart’, ‘Valentine’. Producenci roślin oferują również kilka ciekawych mieszańców – ‘Ivory Hearts’, ‘King of Hearts’ i ‘Red Fountain’.
Mało znanym gatunkiem są serduszka kapturkowate, których kwiaty mają kształt litery “U”. Roślina dorasta zaledwie do 20 cm wysokości, dlatego najlepiej prezentuje się z przodu rabaty.
Oryginalną, choć mało popularną rośliną są serduszka piękne (Dicentra formosa), których liście są pierzaste, drobne i niekiedy szare. Zależnie od odmiany ich kwiaty są czerwone lub różowe. Osiągają od 0,2-0,5 m wysokości. Gatunek ten ma takie same wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska, jak inne gatunki serduszek i jest odporny na mrozy. Ładnie wygląda na tle kamieni i żwiru. Może rosnąć w towarzystwie niezbyt ekspansywnie rozrastających się paproci, fiołków, żurawek i tiarelli. Na rynku można dostać kilka odmian tego gatunku, np. ‘Adrian Bloom’, ‘Aurora’, ‘Luxuriant’.
Zdjęcia: 123RF