Zioła doskonale komponują się z bylinami. Efektownie kwitną i mogą mieć bardzo dekoracyjne liście. Najlepiej rosną w pełnym słońcu.
Ten ogródek ziołowy zaprojektowany został tak, by pełnił zarówno funkcję użytkową, jak i rekreacyjną. Pomiędzy czterema kwadratowymi rabatami znajdują się wygodne, szerokie ścieżki ze starej cegły rozbiórkowej. Dzięki temu rośliny dostępne są na wyciągnięcie ręki z każdej strony. Obok czterech kwater zaprojektowany został placyk, na którym można postawić ławki, leżaki lub stół. Między budynkami i ogródkiem posadzone zostały nieduże głogi. Drzewa sprawiają, że miejsce wypoczynku nie jest całkowicie widoczne z okien domów.
Rośliny posadzone na rabatach lubią słoneczne, ciepłe stanowiska i piaszczyste, przepuszczalne podłoże. Większość dobrze jest przycinać po kwitnieniu. Warstwa żwiru, która znajduje się na rabatach sprawia, że rośliny są ładnie wyeksponowane; jednocześnie hamuje rozwój chwastów.
W marcu rabaty dopiero budą się do życia. Ale nie są zupełnie puste, gdyż przez cały rok zdobi je obwódka z lawendy wąskolistnej, juki karolińskie i kępki niskich traw ozdobnych. Na dwóch wąskich rabatach widać kolczaste krzewy róż. Pas jałowców osłania wnętrze ogrodu od północy.
W maju na rabatach pojawiają się kępki zielonych i żółtych ziół – szałwii oraz lebiodki ‘Aureum’. Widać już wyrastające jeżówki. Zaczynają rozwijać się okazałe, różowe kwiatostany dyptamu jesionolistnego. Na głogach ‘Pauls Scarlet’ pod koniec miesiąca zaczynają rozwijać się liczne różowe kwiaty.
W czerwcu rozwijają się pachnące kwiaty róż. Na jasny, niebieski kolor kwitnie wonna kocimiętka, a na ciemnoniebiesko – szałwia. Kwiaty ciekawie kontrastują z żółtymi liśćmi rozchodników okazałych i lebiodki.
Latem pojawiają się strzeliste kwiatostany juki karolińskiej. Wciąż kwitną róże, szałwie i kocimiętki oraz obwódka z lebiodki pospolitej ‘Aureum’ (na fioletowo). Rozwijają się białe i różowe kwiaty jeżówek.
We wrześniu i październiku na rabatach wciąż można podziwiać fioletowe szałwie (aby powtórnie zakwitły, trzeba je przyciąć po pierwszym kwitnieniu). Kwitnienie powtarzają także róże. Przycięta latem obwódka z lawendy jest bardzo gęsta.
Wykaz gatunków
- głóg (Crataegus) ‘Paul’s Scarlet’
- jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Ashfordii’
- róża (Rosa) ‘Heritage’
- kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)
- szałwia (Salvia) ‘Indigo Spires’ (kwiaty fioletowe)
- szałwia (Salvia) ‘Dark Dancer’ (kwiaty czerwone)
- lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’
- lebiodka pospolita (Origanum vulgare) ‘Aureum’
- dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)
- jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ‘White Swam’
- jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
- juka karolińska (Yucca filamentosa)
- kostrzewa (Festuca) ‘Glauca’
- rozchodnik (Sedum) ‘Herbstfreunde’